کد خبر 100034

احسان خاتونی داریان، مشاور سرمایه‌گذاری و تحلیلگر بورس

هرچند اصلاح 2درصدی و ریزش دسته‌جمعی سهم‌ها در معاملات دیروز، در حالی اتفاق افتاد که تمامی عوامل تاثیرگذار در راستای صعود شاخص بودند اما این موضوع نگران‌کننده و ترس‌آور نیست. از یک‌سو باید برای حقوقی‌های بازار نیز این حق را قایل شد که در مرحله سود، می‌توانند اقدام به فروش سهام‌شان کنند و از سوی دیگر، با توجه به دستورالعمل بازارگردانی، در صورت تشکیل صف خرید، موظف به عرضه سهام هستند. بنابراین سازمان بورس باید تغییراتی در نحوه بازارگردانی ایجاد کند و صحبت‌های امروز یکی از اعضای شورای عالی بورس هم گویای این واقعیت است.

در دستورالعمل بازارگردانی، متاسفانه سازمان بورس شرایط یکسانی را برای ناشران، حقوقی‌ها و بازارگردان‌ها در بازار صعودی و نزولی در نظر گرفته و تفاوتی در اجرای آن برای شرایط مثبت یا منفی بازار قایل نشده است! در صورتی‌که باید در روزهایی که بازار از حساسیت بیش‌تری برخوردار است، حجم سفارش‌های بازارگردانی به نسبت روند مثبت یا منفی متفاوت باشد تا حجم عرضه در بازار صعودی به سهامداران خُرد آسیب نزند.

 فراموش نکنیم که بازار سرمایه به‌تازگی از یک دوره ریزش سنگین رها شده است و اجرای این نوع عرضه‌ها هم به بازار و هم به سهامداران حقیقی خُرد تازه‌وارد، صدمه می‌زند. بنابراین سازمان باید بازارگردان‌ها را برای سفارش‌ها توجیه کند که در شرایط حساس و روزهای خاص به این شکل همگی در صف فروش نایستند. راهکار اصلی هم این است که باید در حجم سفارش‌ها در روزهای نزولی و صعودی بازار تفاوت قایل شوند و استراتژی متفاوتی را به‌کار گیرند. معرفی بازارگردان سهم‌ها برای ایجاد حال خوب در بازار است اما فعلا گویا بیش‌تر شبیه حال‌گیری شده است!

با نگاه به لایحه بودجه سال 1400 که البته هنوز قطعی نشده است و انتظار تغییر و تحولاتی در آن از سوی مجلس می‌رود، رقم‌ کسری 150 تا 200 هزار میلیارد تومان نسبت به رشد تورم و نقدینگی 3000 هزار میلیارد تومانی در کشور، مبلغ بالایی نیست. از سوی دیگر افزایش نرخ دلار تا محدوده 30 هزار تومان هم دور از انتظار نیست و با افزودن عوامل دیگری مانند: افزایش نرخ‌های جهانی، ارزندگی سهم‌ها، انتشار گزارش عملکرد ماهانه و 9 ماهه شرکت‌ها، همچنین افزایش سرمایه، فروش دارایی و عرضه‌های اولیه، نه تنها شاخص دچار ریزش شدید نمی‌شود بلکه P/E بازار نیز به تعادل می‌رسد.

ناگفته نماند؛ با توجه به این‌که بر تعداد معامله‌گران بازار افزوده شده و رفتار جمعی پیچیده‌ای را شاهد هستیم، شرایط متفاوتی نیز بر بازار حاکم شده است. با این حال، محدوده مقاومت اصلی شاخص، کانال 1.6 میلیون واحدی است که پس از عبور از آن، تا پایان امسال می‌توان برگشت شاخص به سقف 2میلیون واحدی را هم نظاره‌گر بود. برای فردا هم به‌نظر می‌رسد که با رسیدن برخی از سهم‌ها به دامنه حمایتی، حقوقی‌ها اقدام به جمع‌آوری سهم‌ها می‌کنند و شرایط منفی امروز به مثبت تغییر خواهد کرد.

 مصاحبه و تنظیم: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها