کد خبر 88474

رئیس کل بانک مرکزی

عبدالناصر همتی در سخنانی اعلام کرد که بانک مرکزی به صورت دستوری نرخ تورم را تعیین نمی‌کند بلکه بر ناترازی بانک‌ها به صورت دقیق نظارت خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، عبدالناصر همتی در یاداشتی اینستاگرامی درباره هدف‌گذاری تورم، نوشت: از همه صاحب نظران و کارشناسان بابت ارائه نظرات سازنده و مفید جهت چگونگی نیل به تورم هدف گذاری شده، ممنونم. قطعا با تداوم نظرات و راهنمایی‌های آن‌ها بانک مرکزی را در ادامه راه یاری می‌کنند. همانگونه که رئیس جمهوری تاکید کردند انضباط مالی شرط مهم کنترل تورم است. تامین کسری بودجه از طریق واگذاری سهام و انتشار اوراق و در نتیجه تعمیق بازار بدهی سیاست درست دولت است که  این سیاست به بانک مرکزی کمک می‌کند تا کنترل رشد نقدینگی را به طور جد دنبال کند.

وی ادامه داد: هدف‌گذاری تعیین دستوری تورم نیست بلکه تورم ماحصل تعاملات متغیرهای کلان اقتصادی مانند نرخ سود، رشد نقدینگی، کسری بودجه و متغیرهای مانند این است. پیش بینی بانک مرکزی بر مبنای فرض تداوم متغیرهای موثر بر تورم در مدل انجام گرفته است. لذا تورم به معنی افزایش مداوم قیمت سبد کالاها و خدمات در اقتصاد را نمی‌توان به صورت دستوری کاهش و افزایش داد اما می‌توان تغییر متغیرهای کلان سیاست‌گذاری اقتصادی مانند نرخ سود سیاست گذاری یا تغییرات در عملیات بازار باز یا تغییر ساختار بودجه میزان تامین مالی که از بودجه با استفاده از اوراق و مانند آن کنترل کرد.

همتی افزود: هدف‌گذاری تورم یک سازوکار مدرن سیاست‌گذاری پولی و راهبرد جا افتاده‌ای در بانک‌های مرکزی دنیا در سه دهه گذشته است.   مصمم هستیم در ایران هم این تجربه موفق را به کار ببندیم. به یاری خداوند متعال بانک‌ مرکزی مصمم است که روند پنج دهه گذشته رابطه بانک مرکزی و دخل و خرج دولت را بازتعریف کرده و به تدریج مردم را از شر تورم مزمن خلاص کنیم.

به گفته وی بانک مرکزی با نظارت شدید و دقیق بر ترازنامه بانک‌ها،   ناترازی بانک‌ها را کاهش داده و تامین ثبات بازار ارز را نیز ادامه خواهد داد. نرخ سود و دالان سود بازار بین بانکی نیز چنان تنظیم خواهد شد که همزمان با حفظ وضعیت انبساطی سیاست پولی رشد انبساطی پولی کاهش پیدا کرده و عملاً رشد تقاضای کل اقتصاد کنترل شده و نرخ تورم به محدوده هدف نزدیک شده و در کانال ۲۲ درصد قرار گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان سخنانش گفت: در شرایط فشار حداکثری تحریم و آثار اقتصادی کرونا انجام این گونه تحولات ساختاری و هدف‌گذاری‌ها از سوی خیلی از دوستان بسیار ریسکی تلقی شده است. در آن روزهای سخت تابستان ۱۳۹۷ که این مسئولیت را پذیرفتنم، تمام این شرایط قابل پیش‌بینی بود لذا احتمال پیشامد این نوع ریسک‌ها را در مسیر خدمت به مردم متقبل شدم. رویکرد فعال و اثر اطلاع رسانی منظم و مداوم به فعالان اقتصادی و در جریان گذاشتن آحاد جامعه از ملزومات برنامه و سیاست‌های بانک مرکزی است.

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها