کد خبر 87222

همتی امروز درباره کسری بودجه دولت گفت: دیگر برای کسری بودجه شاهد تورم های 60 درصدی نخواهیم بود و بانک ها نیز در این راه به کمک آمده اند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  نشست مسئولان بانک مرکزی و نظام بانکی با معاون اول رئیس‌ جمهور تحت عنوان «نظام بانکی و جهش تولید» صبح امروز برگزار شد و گزارش‌هایی در خصوص سیاست گذاری‌های پولی و مالی از سوی هیات عامل بانک مرکزی ارائه شد.

عبدالناصر همتی در این جلسه اقدامات و دستاوردهای بانک مرکزی در حوزه های «سیاست پولی»،« اعتباری»،« ارزی» و «نظام های پرداخت» را تشریح کرد و گفت: اگر نظام بانکی حمایت و مشکلات رفع شود قدم های بزرگی در جهش تولید برداشته خواهد شد؛ البته امسال سیاست ها به گونه ای تدوین شده تا به تولید توجه جدی شود.

* اصلاً تورم 50-60 درصدی نخواهیم داشت/ روند تورم کنترل شده است

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تأکید براینکه تمام هدف‌مان مهار تورم است، گفت: برخلاف آنچه در افکار عمومی اعلام می کنند که تورم 50-60 درصدی خواهیم داشت،‌تأکید می کنم که اصلاً این تورم ها اتفاق نخواهد افتاد.  روند تورم را کاملاً کنترل شده می بینیم.

همتی اضافه کرد:‌ هرچند شرایط اقتصادی سختی داریم که ناشی از فشار تحریم،‌کاهش شدید قیمت نفت،‌مشکلات بودجه ای و کسری که می تواند دولت در بودجه داشته باشد، است؛ اما برای همه این مشکلات در دولت تصمیم گرفته شده است.

* برنامه دولت برای جبران کسری بودجه/ بزودی اوراق بدهی منتشر می‌شود

این عضو کابینه دوازدهم از تدوین سیاست هایی در دولت برای جبران کسری بودجه خبر داد و گفت:‌ برای تأمین کسری بودجه روش های مختلفی پیش بینی شده از جمله اوراق بدهی که بزودی بانک مرکزی منتشر خواهد کرد؛ ضمن آنکه بانک مرکزی از طریق عملیات بازار باز که ظرف 60 سال گذشته سابقه نداشته برای اولین بار مجهز به این ابزار شده و می تواند کمک خوبی در این زمینه باشد.

وی افزود:‌ من مطمئن هستم هم به راحتی اوراق بدهی منتشر خواهد شد و هم در بازار سرمایه استقبال خوبی از این اوراق صورت می گیرد و هم بانک مرکزی با عملیات بازار باز قطعاً نرخ و سود اوراق را کنترل خواهد کرد.

* درخواست بانک‌ها از بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی/ دیگر سود 20-22 درصدی نداریم

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید برابزارهای قوی این بانک از طریق سیاست های پولی این را هم گفت که کنترل بازار پول در اختیار بانک مرکزی است و ادامه داد:‌ در مورد نرخ سود، بانک مرکزی فشاری نمی‌آورد بلکه این بانک طوری اقدامات نظارتی و احتیاطی خود را اجرا و عملیات بازار بازار را آغاز کرده و بازار بین بانکی را طوری هدایت کرده است که الان خود بانک ها از بانک مرکزی می خواهند که نرخ سود را کاهش دهند.

ما می گویم اشکالی ندارد و معتقدیم بازار نرخ سود را تعیین کند؛ الان نرخ سود بین بانکی به 12-13 درصد رسیده است و سودهای 20 درصدی و 22 درصدی در بازار وجود ندارد.

* مراقب باشیم تا بازار پول و بازار سرمایه منحرف نشوند/ چرا بورس جذاب شده است؟

وی با طرح این پرسش که چرا بازار سرمایه برای سرمایه گذاران جذاب شده است؟ گفت: الان همه به این نتیجه رسیده اند که بازار سرمایه هم جای خوبی برای سرمایه گذاری است و الان دولت و سایر بخش های اقتصادی خصوصی نیز برای تأمین مالی خود از بازار سرمایه استفاده می کنند.

همتی با بیان اینکه بازار سرمایه در تأمین مالی باید به 50 درصد برسد، تصریح کرد: درحال حاضر مانده تسهیلات بانکی دو هزار هزار میلیارد تومان است که نزدیک 90درصد تامین مالی کشور به حساب می آید؛ هیچ جای دنیا اینطور نیست و حتماً باید تغییر کند؛ من روند را در جهت تغییر می بینم و هم سیستم بانکی، بازار سرمایه و مردم باید از آن استقبال کنند.

این عضو کابینه دوازدهم تأکید کرد: البته باید مراقبت ها و احتیاط‌ها هم در بازار پول هم در بازار سرمایه توسط مسئولان ناظر انجام شود تا هیچ کدام از این بازارها مسیر منحرف طی نکنند.

 

 

* ذخایر ارزی کشور طی یک دهه گذشته بی سابقه بوده است

وی با بیان اینکه در بازار ارز نیز برای تأمین کالاهای اساسی و ضروری مشکلی نداریم و درحال تأمین هستیم، تصریح کرد: طبیعی است درآمد ارزی مانند سابق نیست؛ تمام دنیا با این مشکل مواجه شده اند، خیلی از کشورها که تحریم هم نیستند وضع‌ارزی‌شان بدتر از ماست.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ذخایر ارزی کشورمان در طول یک دهه گذشته بی سابقه بوده است، گفت: این ذخایر را نه تنها برای روزهای مبادا حفظ بلکه اضافه هم کرده ایم.

* محدودیت‌های جدید در راه است/ جلوی رانت‌خواری را می گیریم/ هیچ پرونده فسادی در دو سال قبل از سیستم بانکی نداریم

وی در ادامه این نشست به دستاوردهای حوزه فناوری های نوین پرداخت و افزود: در حوزه نظام های پرداخت اقدامات مناسبی انجام شده است که مهمترین آن کنترل جدی بر گردش پول ملی وجلوگیری جدی از پول شویی و اقدامات سفته بازانه در بازارهای مختلف به‌ویژه بازار ارز است و در مقابل، این گردش پول در خدمت فعالیت های مولد اقتصادی قرار گرفته است.

همتی ادامه داد: یکی از دلایل عدم نوسان جدی و حمله های سفته بازانه به بازار کنترل ریال توسط بانک مرکزی است، سیستم کنترل مبارزه با پولشویی و سفته بازی با قدرت در بانک مرکزی اجرا می شود؛ الان کسی نمی تواند پول های هنگفت بدون استنادات و اسناد مثبته جابه جا کند. ممکن است خیلی ها ایراد بگیرند که شما سخت گرفته اید ولی خب برای مبارزه با پولشویی در تمام دنیا این سخت گیری ها اعمال می شود. البته ما از انها عقب‌تریم ولی بازهم جلوتر خواهیم رفت.

وی گفت: مخالف هستیم که گردش ریال برای تولید کننده در خدمات و محصولات کالایی محدودیت ایجاد کند ولی برای سفته بازی و پولشویی قطعاً محدودیت‌های جدی گذاشتیم و بازهم خواهیم گذاشت.

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید براینکه جلوی رانت خواری را خواهیم گرفت، ادامه داد: شفاف سازی برای جلوگیری از رانت خواری از برنامه های بانک مرکزی است؛ تمام پرونده هایی که در دستگاه قضایی راجع به سیستم بانکی درحال بررسی است برای سال های قبل است و در دو سال گذشته ما پرونده مهمی از سیستم بانکی ندیده ایم. الان سیستم بانکی با قدرت و شفافیت دارد کارش را انجام میدهد و درحال تامین تولید و پشتیبانی از اقتصاد کشور است.

* ابلاغ آئین نامه کیف پول الکترونیکی تا 2 هفته آینده

رئیس شورای پول و اعتبار در این نشست همچنین از ابلاغ آئین نامه کیف پول الکترونیکی تا دو هفته آینده خبر داد و تصریح کرد: کیف پول الکترونیکی را طراحی می کنیم و ظرف دو هفته آینده آئین نامه آن ابلاغ می شود؛ با این طرح حتی در خریدهای روزانه خرد نیز به راحتی از طریق تلفن همراه خریدها انجام می شود.

* دستورالعمل وام بنگاه‌های اسیب دیده از کرونا را امروز ابلاغ کردیم/ پرداخت تسهیلات از خرداد

همتی در خصوص حمایت های بانک مرکزی از فضای کسب و کار در پی شیوع ویروس کرونا تاکید کرد: در مبازره با آثار اقتصادی و معیشتی شیوع ویروس کرونا سیستم بانکی در خط مقدم قرار دارد و علیرغم شرایط سخت اقتصادی با برنامه ریزی های لازم تسهیلات حمایتی از محل اعتبار 75 هزار میلیارد تومانی در اختیار اقشار آسیب دیده قرار گرفته است و با برنامه ریزی های انجام شده این تسهیلات به فعالان حوزه کسب و کار و تولید پرداخت می شود و همین امروز دستور العمل مربوط به وام بنگاهها صادر شد. از اول خرداد پرداخت تسهیلات به این بنگاه ها آغاز می شود.

گفتنی است در این جلسه اعضای هیئت عامل بانک مرکزی در حوزه های «سیاست پولی»،« اعتباری»،« ارزی»،«نظارتی» و «نظام های پرداخت» به ارایه گزارش پرداختند و برخی از مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی به تشریح مسائل، مشکلات و راهکارهای پیشنهادی اشاره کردند./تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها