کد خبر 82796

طبق اعلام بانک مرکزی بانک ها موظف به ضدعفونی کردن عبربانک ها برای جلوگیری از شیوع کرونا شدند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بانک مرکزی طی اطلاعیه‌ای به بانک‌ها دستورالعمل اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع بیماری کووید – ۱۹ از طریق جابه‌جایی وجوه نقد اعم از اسکناس، ایران‌چک و مسکوک را اعلام کرد.

بر اساس این دستورالعمل‌ مسئولان و کارکنان بانک‌ها موظف به رعایت این موارد هستند:

- واحدهای روابط عمومی بانک‌ها موظف هستند مخاطرات ناشی از مبادله وجوه نقد را در احتمال ابتلا به بیماری کووید ۱۹، به مشتریان خود از طرق مختلف مانند اعلانات داخل شعبه، فایل‌های صوتی و تصویری و نیز بهره‌برداری از امکانات رسانه ملی، مطبوعات و فضای مجازی، اطلاع‌رسانی کنند.

- همه ساله به مناسبت ایام نوروز و سنت استفاده از اسکناس‌ به عنوان عیدی در بین خانوارهای ایرانی، بانک‌ها اقدام به توزیع اسکناس نو در بین عموم مردم می‌کنند که با توجه به شرایط حال حاضر و یا هدف جلوگیری از انتقال عامل بیماری در تجمعات ایجاد شده برای دریافت اسکناس نو و همچنین خطر گسترش بیماری از طریق رد و بدل شدن اسکناس بین افراد خانواده، دوستان و آشنایان، توزیع اسکناس نو در روزهای پایانی سال به هر نحو در شعب و خزانه بانک‌ها ممنوع بوده و لازم است این موضوع از طریق مقتضی به عموم مردم اطلاع‌رسانی شود.

- شعب بانک‌ها می‌بایست از دریافت و پرداخت هرگونه وجه نقد اعم از اسکناس، ایران‌چک و مسکوک اجتناب کرده و چنانچه ضرورتی به دریافت وجوه از مشتریان وجود داشت با رعایت کامل اصول تاکید شده بهداشتی (مطابق با مفاد بخشنامه شماره ۹۸.۴۲۸۶۶۶ مورخ ۱۳۹۸.۱۳.۱۰ اداره نشر اسکناس و خزانه) اقدام شود. انتقال وجوه دریافتی به خزانه بانک‌ها باید با رعایت تمام جوانب احتیاطی صورت گیرد و از دو بار شمار کردن آن توسط کارکنان خزانه‌ها جدا خودداری گردد.

- کارکنان تمام بانک‌ها می‌بایست نسبت به راهنمایی و ارائه‌ ابزارهای جایگزین وجه نقد به مشتریان خود در شعب اهتمام ویژه‌ای داشته باشند و واحدهای ذیربط نیز مکلف هستند تمام شرایط و امکانات لازم را برای این منظور در شعب مهیا کنند.

- بانک‌ها موظف هستند تعداد مشخصی از دستگاه‌های خودپرداز خود را به صورت غیرنقد و فقط برای ارائه‌ خدمات بانکداری الکترونیک اعم از کارت به کارت، دریافت موجودی، پرداخت قبوض و ... تنظیم کنند. تعداد و محل استقرار دستگاه‌های مذکور می‌بایست به نحو مقتضی اطلاع‌رسانی شود.

- به منظور جلوگیری از انتقال ویروس کرونا از طریق تماس فرد با صفحه کلید، دریچه دریافت پول و ... مقتضی است تمام دستگاه‌های خودپرداز به ویژه آنهایی که عملیات پرداخت وجه نقد را انجام می‌دهند، توسط عوامل پول‌گذاری و نگهداری در فواصل زمانی مشخص ضدعفونی شود.

- به منظور اطمینان از ارائه مطلوب خدمات بانکداری الکترونیک، مقتضی است واحدهای انفورماتیک بانک‌ها به صورت ۲۴ ساعته و ضعیت سامانه‌های پرداخت الکترونیک خود را رصد و در اسرع وقت نسبت به رفع مشکلات احتمالی اقدام کنند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها