کد خبر 77161

در آستانه 60 امین سال تاسیس بانک مرکزی

رییس کل بانک مرکزی از اجرای عملیات بازار باز در روز شنبه خبر داد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، عبدالناصر همتی در پنجاه و نهمین مجمع سالیانه بانک مرکزی و آعاز عملیات بازار باز و رونمایی از سامانه معاملاتی با بیان اینکه سال‌های 97 و 98 جزو سال‌های بسیار سخت اقتصادی کشورمان بوده‌اند، اظهار داشت: بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها علیه ایران اعمال شد و این فشارها هر روز بیشتر می‌شد البته با تدبیر دولت و بانک مرکزی شاهد افزایش ثبات در بازارهای مختلف هستیم.

وی ادامه داد: مهم‌ترین هدف دشمنان حمله به بازار ارز بود که با توجه به نقدینگی بالا این انتظار وجود داشت که وارد دوره سخت رکود تورمی شویم که کنترل رکود تورمی در شرایط عادی هم بسیار سخت است.

وی گفت: در مدت بسیار کوتاه توانستیم فشار اقتصادی حاصل از تحریم‌ها را کنترل کنیم و دیدیم که در شش ماه اول امسال رشد اقتصاد غیرنفتی مثبت شد.

همتی با بیان اینکه نفت یک بخش درون‌زا است و دولت و بانک مرکزی نقش زیادی در آن ندارند اظهار داشت: هر چند وزارت نفت تلاش می‌کند فروش نفت را افزایش دهد اما طبیعی است که در شرایط تحریمی فروش نفت کمتر از دورهای قبل باشد.

هدف دشمن ایجاد شوک ارزی بود

همتی تاکید کرد: از مهر ماه سال 97 در سه مقطع توانستیم با اقداماتی بازار ارز را کنترل کنیم خوشبختانه به خوبی متوجه شدیم که هدف دشمن ایجاد شوک در بازار ارز است که در کوتاه مدت آن را مهار کردیم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای مهار شوک ارزی در کشور گفت: محدود کردن تقاضای سفته‌بازی، کنترل بازار با حسب ذخایر ارزی، بازگشت ارز صادراتی غیرنفتی، کاهش نوسان نرخ ارز به دلیل تنش‌های سیاسی و جلوگیری از خروج ارز از کشور و عدم نگهداری آن در خانه‌ها از جمله مهم ترین اقدام بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز بود.

وی با اشاره به کنترل ریال در بازار گفت: ریال را از ول بودن خارج کردیم و با کنترل گردش ریال توانستیم حمله به بازار را مهار کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: موضوع دیگر ناترازی بانک‌ها بود که ریشه آن در دو دهه گذشته است خوشبختانه در سال 95 و 96 با جمع کردن برخی موسسات مالی توانستیم در این بخش گام‌های مهمی برداریم.

وی افزود: از دیگر اقدامات ما ساماندهی موسساتی بود که ناترازی داشتند، همچنین ساماندهی موسسات مالی نیروهای مسلح توانست باعث کنترل ناترازی بانک‌ها شود که در دو دهه گذشته شکل گرفته است.

همتی با بیان اینکه توانستیم سیستم بانکی را به آرامی حفظ کنیم اظهار داشت: در مقطعی به ما گفتند برای جلب رضایت عمومی نرخ سود بانک‌ها را افزایش دهید اما ما با محدودیت ناترازی و رکود در کشور مواجه بودیم بنابراین این سیاست را انتخاب نکردیم و توانستیم با کنترل ناترازی بانک‌ها ثبات به شبکه بانکی ببخشیم.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: خیلی‌ها اذعان داشتند ممکن است ایران وارد ابر تورم شود اما امروز می‌بینیم که بجز آبان ماه در تمام ماه‌های دیگر تورم نزولی بوده است و به سمت کاهش تورم می‌رویم.

تنش‌های سیاسی و نظامی نتوانست چارچوب بازار را به هم بزند

وی گفت: در مورد نرخ ارز از اول سال تا به حال شاهد تعدیل در نرخ ارز هستیم و نرخ ارز در محدوده مشخص و بسیار کمی نوسان می‌کند. با اقدامات انجام شده، بانک مرکزی از سال 97 برای اولین بار  بازارساز شد که این اجازه نوسان را نداد. بطوریکه در این یک و نیم سال گذشته که تنش‌های سیاسی و نظامی وجود داشت، هیچ کدام نتوانست چارچوب بازار را به هم بزند.

اجازه شکل‌گیری ابرتورم را ندادیم

وی گفت: در شهریور و مهر ماه 97 بسیاری مدعی بودند که دلار به 30 یا 40 هزار تومان می‌رسد و ابر تورم خواهیم داشت اما می‌بینیم که با مدیریت نقدینگی در این بخش نسبت به 50 سال اخیر رشد نقدینگی فقط 3 واحد رشد داشته است که یک موفقیت است. البته برخی‌ها مقدار مطلق را مقایسه می‌کنند در حالیکه با میزان رشد را در نظر گرفت و باید این مسائل را به مردم توضیح دهیم.

از روز شنبه عملیات بازار باز آغاز می‌شود

همتی اعلام کرد: ما در آستانه 60 امین سال تاسیس بانک مرکزی و از روز شنبه عملیات بازار باز را اجرایی خواهیم کرد. این کار کمک خواهد کرد تا نظام سیاستگذاری پولی دچار تغییر و تحول عمده شود و نگرانی‌های مربوط به نرخ هدف تورم، برداشت‌های بین بانکی، بازار بین بانکی، اضافه برداشت بانک‌ها،... به سمتی خواهد رفت که سیاست های پولی را در تمام بانک‌های مرکزی دنیا اعمال می‌کنند./ ایلنا

 

ارسال نظر

تازه ها