کد خبر 69127

رییس کل بانک مرکزی در سالروز آغاز جنگ اقتصادی امریکا خواستار شد

رییس کل بانک مرکزی، در سالروز افزایش فشار تحریم‌های امریکا، این راهبرد را همراه با شکست دانست و افزود: تلاش‌ها باید بر رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی، کاهش اتکای بودجه دولت به نفت و ایمن‌سازی اقتصاد نسبت به نوسانات درآمدهای نفتی و سرعت دادن به روند اصلاح نظام بانکی متمرکز شود.

به گزارش بااقتصاد، عبدالناصر همتی، طی یادداشتی در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت:

امروز ۱۳ آبان 98 است و یک سال از شروع جنگ اقتصادی و تحریم بانکی و صادرات نفت ایران توسط امریکا می‌گذرد. پیش بینی یک سال بعد مشکل و تا حدی نگران کننده بود اما:

- امریکا با تداوم یک سال فشار حداکثری به هدف اصلی‌اش که از هم فروپاشی اقتصاد و درنهایت به زانو درآوردن ایران بود، نرسید.

- نرخ ارز که خود امریکایی ها از آن به عنوان شاخص مهم تاثیر فشار یاد می کردند از ۱۴ هزار و ۳۵۰ تومان در ۱۳ آبان ۹۷ به ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان در ۱۳ آبان ۹۸ رسید( ۲۱ درصد افزایش قدرت پول ملی).

- تورم ناشی از تغییر نرخ ارز و اخلال در بخش خارجی اقتصاد فشار زیادی به اقتصاد ایران خصوصا اقشار با درآمد پایین و ثابت وارد آورد و رفاه بخش مهمی از مردم از بابت تحریم آسیب دید که نیاز به ترمیم دارد.

- نهایتا ثبات نسبی در اقتصاد برگشت و شاخص های مهم اقتصادی نظیر تورم و رشد غیر نفتی به آرامی در مسیر بهبود قرار گرفت.

- از حالا تلاش‌ها در اقتصاد بایستی متمرکز شود بر رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی و رونق تولید ملی، کاهش اتکای بودجه دولت به نفت و ایمن‌سازی اقتصاد نسبت به نوسانات درآمدهای نفتی و سرعت دادن به روند اصلاح نظام بانکی کشور.

منبع: فارس

 

ارسال نظر

تازه ها