کد خبر 66847

رییس کل بانک مرکزی

رییس کل بانک مرکزی، تصریح کرد: به‌رغم فشار حداکثری دشمنان، خوشبختانه با همت و تلاش مجموعه دولت و اقدامات بانک مرکزی ثبات نسبی در بازار ارز و اقتصاد کشور برقرار شده است.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی با مرور شرایط ویژه کشور به دلیل اعمال تحریم های ناعادلانه، کنترل نقدینگی را از اهم سیاست های بانک مرکزی برشمرد و افزود: با مدیریت این موضوع، تورم کنترل و شرایط معیشتی نیز بهبود می‌یابد.

رییس کل بانک مرکزی، اظهار کرد: اگرچه این اقدامات در شرایط فعلی حایز اهمیت است، لکن نباید به این حد قائل شویم و لازم است تلاش ها مضاعف شود.

همتی، بهبود وضعیت معیشت مردم خصوصا اقشار دارای حقوق ثابت و با درآمد پایین و ارتقای فضای کسب و کار را از اولویت های بانک مرکزی برشمرد و گفت: به دلیل تحریم های امریکا، منابع ارزی کشور نیازمند مدیریت صحیح است و باید با اتخاذ تصمیم های مناسب منابع محدود ارزی کشور در محل هایی هزینه شود که بیشترین کارایی و بهره وری را دارد.

رییس شورای پول و اعتبار خواستار ارایه برنامه های مدون و کارشناسی در انجام پروژه های اقتصادی شد و گفت: انجام کارهای کارشناسی قبل از تدوین پروژه ها از الزامات است ضمن اینکه تشکیل کارگروه ویژه پیگیری مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی و تعیین کارشناس مسلط به موضوعات در بانک مرکزی در پیگیری و پیشبرد پروژه ها بسیار مفید خواهد بود.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به انتظارات و توقعات فراوان از سیستم بانکی، تصریح کرد: شرایط کشور ویژه است و منابع سیستم بانکی باید به صورت صحیح و بهینه تخصیص یابد و همچنین انتظارات از نظام بانکی منطبق با واقعیت و شرایط کنونی اقتصاد باشد.

همتی کنترل نقدینگی را از اهم سیاست های بانک مرکزی دانست و گفت: کنترل نقدینگی از سیاست های اصلی و ویژه بانک مرکزی است و با مدیریت این موضوع، بالتبع تورم نیز کنترل و شرایط معیشتی بهبود می یابد.

وی به موضوع بازگشت ارز حاصل از صادارت اشاره و اظهار کرد: اکنون ابزار مهم تجارت خارجی کشور صادارت غیرنفتی است و ارز حاصل از صادرات به خوبی درسامانه نیما عرضه می شود.

همتی همچنین در مورد موضوع بدهی به بانک ها گفت: بدهی به بانک در واقع بدهی به مردم است و منابع بانک ها از سپرده های مردمی تامین می شود. بنابراین لازم است بدهکاران بانکی در ایفای تعهدات خود مسئولانه عمل کنند.

ارسال نظر

تازه ها