کد خبر 61388

رییس کل اسبق بانک مرکزی

رییس کل اسبق بانک مرکزی، اصلاح نظام پولی را اقدامی برای جبران سیاست های تورمی اعلام و اظهار کرد: لایحه حذف صفر از پول ملی نیازمند تامل و آرامش بیشتری است.

به گزارش بااقتصاد، طهماسب مظاهری، گفت: پروژه حذف صفر از پول ملی اگر به شیوه درست عملیاتی نشود، تورم زاست. 

مظاهری در مورد طرح حذف صفر از پول ملی، اظهار کرد: حذف صفر یا به اصطلاح رفرم یا اصلاح پولی اقدامی است که هر کشوری برای جبران سیاست های تورمی خود طی چند سال انجام می دهد.

وی افزود: در طول 50 سالی که از تصویب قانون پولی بانکی می گذرد ، سیاست های مالی منجر به  ایجاد تورم انباشته در اقتصاد شده است. براساس این قانون یک ریال باید معادل یک صدم گرم طلا باشد اما این امر صورت نگرفته است.

مظاهری با بیان اینکه حذف صفر که یک نوع اصلاح پولی است که با سیاست های کنترل تورم خلط شده است، گفت:  مردم باید بدانند که اصلاح پولی اگر درست انجام شود نه سبب کاهش تورم و نه منجر به افزایش تورم خواهد شد اما اگر به شیوه درست عملیاتی نشود یک نوع عدم امنیت خاطر در مردم نسبت به پول و سرمایه آنها ایجاد خواهد کرد که تورم زاست.

وی در نهایت اعلام نمود که لایحه حذف صفر نمی تواند دو فوریتی باشد و نیاز به تامل و آرامش دارد تا  فرصت کافی توسط کارشناسان مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

مدیرکل اسبق بانک مرکزی اضافه کرد: پول جدید باید در فرصت مناسب چاپ و در اختیار مردم قرار گیرد تا این تغییر سبب ناآرامی در جامعه نشود. اگر این طرح به خوبی اجرا شود سهولت و آرامش خاطر در مبادلات تجاری و روزمره  برای مردم به همراه خواهد داشت.

گفتنی است؛ در هفته گذشته لایحه حذف چهار صفر از پول ایران به مجلس رفت.

 

ارسال نظر

تازه ها