کد خبر 29777

رئیس سابق پژوهشکده پولی و بانکی مطرح کرد

رئیس سابق پژوهشکده پولی سود 18 درصدی بانکها برای سپرده های مردم را جذاب دانست و علت سپرده گذاری مردم در بانکها را کم ریسک بودن این نوع سرمایه گذاری عنوان کرد.

 احمد مجتهد در گفتگو با خبرنگار با اقتصاد، گفت: در کشورهای دیگر نرخ سود پس انداز پایین است در کشور ما  نرخ پس انداز نسبت به نرخ تورم بالا است. عده ای در رابطه  با دارایی که دارند در بخش های مختلفی سرمایه گذاری می کنند. یکی از این  راه ها نظام بانکی است که از دامنه ریسکی کمتری هم برخوردار است.  بنابراین عده ای که  نمی تواند ریسک کمتری کنند سرمایه های خود را در بانکها پس انداز می کنند.  اما مردم دیگر تمایلی به سپرده های قرض الحسنه ندارند و سرمایه خود را در محلی سرمایه گذاری می کنند که بتوانند از آن سود دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه بازارهای موازی مانند مسکن، خرید اوراق بهادار، ارز، سکه و طلا، خودرو و... هم برای عده دیگری جذابیت دارد و  کم نیستند کسانی که پس اندازهای خود را در این بازار ها سرمایه گذاری می کنند، اظهار داشت:  حضور در بازارهای مختلف بستگی به این دارد که افراد دارای چه میزان قدرت ریسک هستند. برای مثال طی نوسانات نرخ ارز در کشور عده ای خانه های خود را تبدیل به ارز کردند. تصمیم گیری افراد  برای حضور در بازار ها نسبت به ریسک موجود در آن متفاوت است.

مجتهد با بیان اینکه  سود بانکی برای مردم جذابیت دارد، عنوان کرد: بیشتر سرمایه گذاران در بانکها گروهی هستند که قدرت ریسک کمتری دارند و نمی توانند بازارهای دیگر مانند ارز و یا خرید سهام را تحلیل کنند و آن را یک بازار پرریسک می دانند. نکته مهم دیگر این است که دسترسی به نقدینگی در سپرده گذاری بیشتر از سایر بازارها است. به این صورت که  سرمایه گذاران به راحتی می توانند نقدینگی خود را از بانک خارج کنند اما  مسکن و یا سهام و... به سرعت تبدیل به نقدینگی نمی شود.

وی افزود:  باید توجه داشت که در حال حاضر اقتصاد کشور در یک دوره تورمی به سر می برد . از آنجایی که تورم همیشه نرخ سود سپرده ها را بالا می برد  از سوی دیگر بانکها به دلیل کمبود نقدنگی یک مسابقه سوددهی راه اندازی کرده اند. بانکها اولین مشکلی که پیدا می کنند این است که نتوانند  سپرده های مشتریان را با سود به  آنها بازگردانند.  بانکها در سالهای اخیر حجم زیادی از تسهیلاتی که ارائه کرده اند بدون بازگشت بوده و یا به دارایی های غیر قابل نقد شوندگی تبدیل شده است.  بنابراین کمبود نقدنگی در بسیاری از بانکها وجود دارد.

  وی با تاکید بر اینکه مجلس طی لایحه ای به بانکها اعلام کرده است که اگر دارایی های خود را واگذار نکنند مشمول 3 درصد مالیات می شوند، گفت:  در این لایحه بندی آمده است که اگر بانکها نتوانستند اموال خود را واگذار کنند با نظر بانک مرکزی می توانند معاف از مالیات شوند که این موضوع به خودی خود لایحه ها را زیر سوال می برد.  یکی از مسائلی که از  سوی نمایندگان مطرح می شود بنگاه داری بانکها است باید گفت که بنگاه داری بانکها با اجبار است. دارایی بانکها در بسیاری از مواقع قابلیت فروش ندارد.  برای بسیاری از اموال بانکها مشتری وجود ندارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: نکته دیگر این است که متاسفانه عملیات بانکی برای بانکها سود آوری ندارد و اکثر بانکها  در عملیات بانکی با زیان رو به رو شده اند. چاره کار این است که  بانک مرکزی حاشیه سود  تسهیلات و نرخ سپرده ها را  افزایش دهد و یا اینکه درآمد کارمزدی بانکها را افزایش دهد. البته در بیشتر مواقع افزایش نرخ سود تسهیلات افزایش پیدا می کند و اقدام مناسبی برای بالا رفتن  خدمات و کارمزد در دستور کار نیست.   

 

ارسال نظر

تازه ها