کد خبر 2329

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه بانک مرکزی در کنترل نوسانات نرخ ارز موفق بود، گفت: عملکردها به گونه‌ای باشد که عده‌ای تصور نکنند سود افزایش نرخ ارز برای دولت است.

به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایبِنا، سیدتقی کبیری در خصوص نوسانات نرخ ارز و احتمال افزایش دوباره آن، اظهار کرد: در نوسانات نرخ ارز در هفته‌های اخیر عوامل متعددی تاثیرگذار بود که یکی از آنها بحثی در خصوص کاهش نرخ سود بانک وجود است، اما خوشبختانه در هفته‌ای که احتمال داده می‌شد سپرده گذاران سپرده‌های خود را به سمت بازارهای ارز، خودرو و یا مسکن ببرند چنین اتفاقی صورت نگرفت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: بانک مرکزی باید موضوع تک نرخی شدن ارز را مشخص کند و شرایط اینگونه نباشد که عده‌ای تصور کنند اولین ثمره افزایش نرخ ارز برای دولت است. وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد مواضع ترامپ در خصوص برجام تاثیر موقتی در نوسانات نرخ ارز داشت، گفت: اما خوشبختانه پیش‌بینی‌هایی که می‌شد در خصوص اثرات مواضع ترامپ در افزایش شدید نرخ ارز محقق نشد و مدیریت بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز بسیار تاثیرگذار بود.

وی که با خبرگزاری خانه ملت گفتگو کرد، افزود: یکی از وظایف بانک مرکزی این است که به‌ گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که اگر ارز در موارد اینچنینی دچار چالش شد توان کنترل آن وجود داشته باشد.

کبیری با اشاره به اینکه در بحث بودجه سال آینده مطرح شد که نرخ ارز تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش پیدا کند که این مسئله نیز در افزایش نرخ ارز تاثیرگذار بود، ادامه داد: بانک مرکزی در حوزه نرخ ارز باید مدیریت را در دست بگیرد، نقدینگی را کنترل کند و در بحث ایستایی نرخ برنامه داشته باشد که یکی از آنها بحث تک نرخی کردن نرخ ارز است.

 

ارسال نظر

تازه ها