کد خبر 13897

در افق محو شدن

گزارش یک مرکز پردازشگری آمارهای مالی نشان می‌دهد که صنعت بانکداری به عنوان گروهی که دومین جایگاه از ارزش بازار را به خود اختصاص داده است، دارای کمترین بازدهی و حاشیه سود طی سالیان اخیر بوده است، به صورتی که در دو سال قبل درآمد حاصل از فروش خدمات این صنعت نسبت به دارایی‌های انباشته شده در سمت راست ترازنامه فقط پنج درصد بوده است که در اقتصاد تورمی ‌ایران چنین بازده‌ای توجیه فعالیت اقتصادی به اندازه نام بانکداری ندارد.

در گزارش شرکت پردازش اطلاعات مالی مبنا (ره‌آورد 365) آمده است که تفاضل بین تسهیلات اعطایی و سپرده‌های جذب شده‌، احتمال ورشکستگی بالایی را برای این صنعت نشان می‌دهد، به ویژه در فضای اقتصادی کنونی و تشدید تحریم‌های خارجی، چشم‌انداز جذابی برای سرمایه‌گذاری این صنعت در برابر سرمایه‌گذاران قرار نمی‌دهد.

بانکداری به سبک ایرانی

بانک‌ها و موسسات اعتباری نقش واسط بین قرض‌دهنده و قرض‌گیرنده را در جامعه ایفا می‌کنند و هدف اصلی آنها بهینه‌سازی و تسریع فرآیند انتقال منابع مالی است. صنعت بانکداری در ایران با 22 شرکت فعال در بورس اوراق بهادار و فرابورس دومین و بزرگ‌ترین صنعت پس از صنعت فرآورده‌های نفتی است که 7/21 درصد از ارزش کل بازار را در اختیار دارد. سرمایه این صنعت 360/9 هزار میلیارد و ارزش بازار آن 340/5 هزار میلیارد است که بین ۲۳ شرکت به شکل زیر تفکیک شده است.

بازگشت به سال 90

در سال 1390 برای اولین بار به بانک‌ها و موسسات اعتباری اجازه داده شد سود سپرده‌های مدت‌دار خود را  بین بازه 6 تا 20 درصد تعیین کنند. در سال 1393 این اختیار محدود به سپرده‌های مدت‌دار زیر یک سال شد. رقابت بین بانک‌ها و موسسات در این 3 سال بسیار بالا بود و دوران طلایی برای این صنعت رقم زد.

رشد پرهیاهو

 در سال 1392 درآمد این صنعت 80درصد رشد  را تجربه کرد و زمزمه‌های این رشد در طی سال باعث رشد 152 درصدی شاخص صنعت شد. اما بانک‌ها به دلیل هزینه‌های بالای عملیات موفق به تبدیل درآمد به سود نشدند. سود عملیاتی 92 فقط 5 درصد نسبت به سال قبل رشد کرد و فرآیند عملیاتی این صنعت از 328 هزار میلیارد ریال درآمد تزریق شده در سال 92 فقط 4/5 هزار میلیارد ریال سود تولید کرد. این امر درکاهش 7 درصدی بازدهی سرمایه (ROE) قابل مشاهده بود و باعث افت 30 درصدی شاخص بانک‌ها در سال 93 شد. از سال 93 در صنعت بانک‌ها روند نزولی درآمد‌ها حاکم شد و با توجه به افزایش هزینه‌های عملیاتی سالانه در پایان سال 1395 برآیند عملکرد صنعت منجر به ایجاد 9/88 هزار میلیارد ریال زیان شد. علاوه بر کاهش درآمدها و افزایش هزینه‌‌ها در سال 94 بانک مرکزی، بانک‌ها را موظف کرد صورت‌های مالی‌‌ منتهی به 94 را با استاندارد IFRS ارائه دهند؛ اما این اقدام در ابتدا با مخالفت سازمان حسابرسی و بانک‌ها مواجه شد. پس از توافق بانک مرکزی و سازمان حسابرسی، بانک‌ها موظف به پیروی از این دستورالعمل شدند. با اعمال این تغییرات و اصلاحات در صورت‌های مالی بانک‌ها علاوه بر توقف طولانی مدت نماد در تابلوی معاملات سقوط 14 درصدی با بازگشایی نماد بانک ملت و پاسارگاد و 11 درصدی با بازگشایی نماد بانک صادرات رقم خورد.

بررسی پنج ساله

تسهیلات اعطایی منبع اصلی درآمد صنعت بانکداری است و طبق صورت‌های مالی ارائه شده طی 5 سال اخیر مقدار تسهیلات بیش از دو برابر افزایش داشته است، همچنین یکی از مهمترین منابع تامین تسهیلات اعطایی سپرده‌های نزد بانک هستند که میزان سپرده‌های نزد بانک‌ها به تناسب ارائه تسهیلات افزایش پیدا نکرده است. در سال 94 تسهیلات اعطایی برابر با دریافت سپرده‌ها شد و در سال 95 مقدار تسهیلات ارائه شده 270 هزار میلیارد ریال بیشتر شد. با بیشتر شدن تسهیلات نسبت به سپرده‌ها، صنعت در وضعیت نامناسبی قرار دارد.

1

2

ارسال نظر

تازه ها