کد خبر 13854

تنش‌های برجامی از سوی ایالات متحده و تهدید به بازگشت تحریم‌های نفتی در مدت 180 روز موجب تجربه قیمت بیش از 76 دلار برای نفت برنت شد.

در تاریخ نگارش این گزارش در روز چهارشنبه 19 اردیبهشت‌ماه قیمت‌های جهانی محصولات فلزی و معدنی هفته کم نوسانی را پشت سر گذاشته‌اند، انتشار آمار مثبت تجارت جهانی چین و رشد بیش از 20 درصدی نقطه به نقطه واردات در ماه آوریل این کشور که بیش از تصور 16 درصدی فعالان بازار بوده است، تاثیر مثبتی بر قیمت‌ها گذاشت. لازم به توضیح است عمده واردات چین مواد خام شامل سنگ‌آهن، متانول، بوکسیت، کنسانتره مس و دیگر مواد معدنی بوده است؛ بنابراین رشد این آمار همواره برای ایران به عنوان یک کشور خام فروش نکته مثبتی ارزیابی می‌شود.

تنش‌های برجامی از سوی ایالات متحده و تهدید به بازگشت تحریم‌های نفتی در مدت 180 روز شد، موجب تجربه قیمت بیش از 76 دلار برای نفت برنت شد؛ هرچند این تحریم‌ها حتی اگر به کاهش یک میلیون بشکه‌ای سهم بازار روزانه ایران منجر شود، برای کشورهایی نظیر عربستان جبران این کسری کار ساده‌ای به نظر آمده و ممکن است در میان‌مدت تاثیر قابل توجهی در قیمت‌های نفت و محصولات پتروشیمی نداشته باشد. با این حال با رشد قیمت نفت در هفته گذشته و نیز آمار مثبت واردات چین، قیمت محصولات پلیمری در بازار فیوچرز دالیان رشد کرده و موجب جهت‌دهی به بازار نقدی چین شد.

شاخص دلار نیز به بالاترین میزان خود در 6 ماه گذشته رسیده است و اعداد بالای 93 واحد را تجربه می‌کند؛ بنا به نظر کارشناسان این موضوع می‌تواند در کوتاه‌مدت در روند صعودی خود باقی بماند و بیشترین فشار قیمتی را به محصولات معدنی و فلزی وارد کند. در حال حاضر، مس در محدوده 6800 دلار معامله می‌شود و در صورت تداوم روند کنونی شاخص دلار، پتانسیل کاهش بیشتر برای آن متصور است. موجودی انبارهای فلز روی پس از دو مرحله پرش همچنان در محدوده 238 هزار تن قرار دارد و کاهشی در آن مشاهده نمی‌شود، در صورتی که این روند صعودی باز هم تداوم یابد، قیمت‌های پایین‌تری برای این فلز متصور است.

شاخص بالتیک همچنان از آغاز ماه آوریل در مسیر صعودی قرار دارد و می‌توان گفت تنها عاملی به شمار می‌رود که سیگنال مثبت مطلوبی برای میان‌مدت کامودیتی‌ها و اقتصاد جهانی منتشر می‌کند. این شاخص به 1432 واحد رسیده و از کف خود در ماه آوریل بیش از 40 درصد رشد کرده است. در صورت تداوم این وضعیت رفته رفته می‌توان شاهد کاهش موجودی‌ها و بهبود تقاضا در مواد معدنی بود.

 

امین امیری، کارشناس سرمایه گذاری شرکت سامان مجد 

ارسال نظر

تازه ها