کد خبر 99964

هفته پیش رو آخرین هفته بازارهای مالی قبل از تعطیلات کریسمس خواهد بود و پنج رویداد مهم پیش رو می‌توانند بازارهای مالی جهان را تکان دهند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، هفته پیش رو آخرین هفته بازارهای مالی قبل از تعطیلات کریسمس است و اتفاقات مهمی قرار است بیفتد که هر کدام به تنهایی می‌تواند بازارهای مالی را متاثر کند. در زیر پنج رویداد مهم هفته پیش رو شرح می‌دهیم:

  1. آغاز واکسیناسیون در ایالات متحده

اولین دوز از واکسن کرونای دو شرکت «فایزر» و «بیونتک» روز دوشنبه به 145 نقطه از ایالات متحده تحویل داده خواهد شد و به افراد دارای اولویت تزریق خواهد شد. این نقطه‌ی عطفی در ایالات متحده است کشوری که تاکنون 295 هزار نفر را به دلیل ویروس کرونا از دست داده است. میزان ابتلا به ویروس، بستری شدن و مرگ و میر بر اثر کرونا در ایالات متحده پیاپی در حال رکوردزنی است و تلاش‌ها برای کنترل شیوع این ویروس نتیجه نداده است. کادر درمان و همچنین افراد سالمند نیازمند مراقبت اولین گروه‌هایی هستند که این واکسن را دریافت خواهد کرد. میلیون‌ها آمریکایی در خلال این ماه واکسینه خواهند شد و در صورتی که سایر واکسن‌ها از قبیل مدرنا، آسترازنکا و همچنین جانسون و جانسون بتوانند مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کنند این روند تسریع خواهد شد.

2. بن‌بست مذاکرات بسته نجات مالی در آمریکا

سرمایه‌گذاران به شدت مذاکرات بسته نجات مالی در آمریکا را دنبال می‌کنند چرا که ویروس کرونا همچنان در حال گرفتن جان انسان‌هاست و این می‌تواند منجر به اقدامات قرنطینه و تعطیلی مشاغل شود و این بسته نجات مالی برای آمریکایی‌ها و اقتصاد آمریکا بسیار حیاتی است. مهلت مذاکرات این بسته اقتصادی روز جمعه به پایان رسید اما کنگره آمریکا نتوانست درباره این بسته به نتیجه‌ای برسد. سناتورها مذاکرات مربوط به بودجه فدرال را فعلا متوقف کرده‌اند تا بتوانند حول بسته نجات اقتصادی و افزایش هزینه‌های عمومی آمریکا به توافق برسند. تعداد 13 میلیون نفر از آمریکایی‌ها در حال از دست دادن بیمه بیکاری خود به دلیل نبود منابع هستند و در صورت عدم تصویب این بسته بحران نیروی کار آمریکا وخیم‌تر خواهد شد.

3. جلسه فدرال رزرو

فدرال رزرو آمریکا این هفته آخرین جلسه سیاست‌گذاری پولی خود در سال 2020 را برگزار خواهد کرد. این جلسه در حالی برگزار خواهد شد که وضعیت اشتغال در آمریکا بحرانی است و در ماه نوامبر به کمترین حد شش ماه اخیر خود رسید. این اتفاق ممکن است سیاست‌گذاران فدرال رزرو آمریکا را به ایجاد تغییراتی در سیاست خرید دارایی‌ها در آینده ترغیب کند به ویژه اینکه مذاکرات کنگره حول بسته نجات مالی به بن بست رسیده است.

4. ورود شرکت «تسلا» به شاخص اس اند پی

شرکت تسلا روز جمعه رسما وارد شرکت‌های شاخص‌ساز اس اند پی شد و انتظار می‌رود که اس اند پی نقدینگی زیادی را برای خرید سهام این شرکت به ارزش بیش از 50 میلیارد دلار تزریق کند. شاخص اس اند پی طق قانون باید سهام شرکت تسلا را خریداری کند و از طرف دیگر برای فراهم کردن نقدینگی باید سهام شرکت‌های دیگر را به فروش برساند. اکنون ارزش بازار شرکت تسلا بیش از 600 میلیارد دلار است و ارزش سهام این شرکت از ابتدای سال تاکنون 600 درصد رشد داشته است. معاملات تسلا در روز دوشنبه یکی از محرک‌های وال استریت خواهد بود. اما آقای «رایان برینکمن» تحلیل‌گر جی پی مورگان بر این عقیده است که ارزش شرکت تسلا دچار حباب شده است و هر آن احتمال ریزش سهام آن وجود دارد.

5. مذاکرات بریگزیت و بانک انگلستان

مذاکرات بریگزیت امروز که آخرین مهلت آن بود انجام شد اما دو طرف توافق کردند که مذاکرات را تمدید کنند. این چندمین بار طی یک سال اخیر است که این مذاکرات تمدید خواهد شد. بریتانیا در ماه ژانویه امسال از اتحادیه اروپا خارج شد و 11 ماه وارد دوره گذار شد تا  مذاکرات حول بسته توافق اقتصادی همچنان ادامه یابد. پایان این ماه یعنی حدود 11 روز دیگر انگلستان رسما از اتحادیه اروپا جدا خواهد شد. بوریس جانسون و اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا از احتمال قوی عدم توافق پسابریگزیت خبر دادند و به همین دلیل مذاکرات بریگزیت طی این هفته می‌تواند محرک بازارها باشد اما در کدام جهت؟

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها