کد خبر 98720

تحلیل‌گران بازارهای ارزی پیش‌بینی کرده‌اند که روند جفت‌ارز یورو / دلار در هفته چیش رو صعودی است و احتمالا نقطه مقاومت 1.1856 را تاچ خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، هفته گذشته برای جفت‌ارز EUR/USD یک هفته کاملا خنثی بود و تغییر معناداری در ارزش این جفت ارز مشاهده نشد و نوسان این جفت ارز در محدوده 1.1870 بود. اثرات پاندمی ویروس کرونا هنوز هم بر بازارهای مالی قابل مشاهده است و سرمایه‌گذاران در حال تلاش برای تعادل‌بخشی بین امیدها به تولید واکسن کرونا و محدودیت‌های کرونایی وضع شده توسط کشورها هستند.

تمرکز سرمایه‌گذاران بر روند صعودی یورو / دلار

تعدادی از شرکت‌های دارویی تولیدکننده واکسن کرونا در انجام مرحله سوم آزمایش‌های خود پیشرفت‌هایی را در تولید این واکسن گزارش کردند. به دنبال اعلام شرکت «فایزر» مبنی بر تولید واکسن کرونا با اثرگذاری بیش از 90 درصد، شرکت «مدرنا»، «آسترازنکا»، «اسپوتنیک وی» روسیه  و «سینوواک» چین از اثرگذاری بیش از 90 درصدی واکسن کرونای خود گفتند.

اما با این وجود، روزانه 600 هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند و ایالات متحده با گزارش روزانه 170 هزار مورد ابتلا در صدر این کشورها قرار دارد. در هفته گذشته ایالت‌های بیشتری محدودیت‌های کرونایی را اعمال کردند. اعمال محدودیت‌های کرونایی در کشورهای اروپایی به نظر کمی نتیجه‌بخش می‌رسد اما هنوز برای خوشبینی نسبت به این محدودیت‌ها در جلوگیری از گسترش ویروس کرونا زود است. سرمایه‌گذاران بازارهای مالی نگران هستند چرا که روند افت اقتصادی جهان در سه ماهه چهارم سال کاملا مشهود است.

در همین حین برخی از بانک‌های مرکزی دنیا به دنبال تصویب مشوق‌های مالی هستند. رئیس فدرال رزرو از جمله کسانی است که هنوز هیچ برنامه‌ای برای تزریق نقدینگی به بازارها در ماه دسامبر اعلام نکرده است. اما از طرف دیگر همتای وی در اروپا یعنی کریستین لاگارد اعلام کرد یک بسته محرک بزرگ مالی در آینده خواهد آمد.

روز پنجشنبه وزیر خزانه‌داری آمریکا در نامه‌ای از رئیس فدرال رزرو درخواست کرد تا میزان مبالغ استفاده نشده به ارزش 455 میلیارد دلار از باقیمانده پنج بسته‌ مالی گذشته به ارزش 2 تریلیون دلار را به خزانه دولت بازگرداند چرا که مهلت استفاده از این بسته‌ها انتهای دسامبر به پایان می‌رسد. منوچین در این نامه نوشته است که بازگرداندن این مبلغ به خزانه دولت به کنگره اجازه خواهد داد تا این مبلغ را دوباره تخصیص دهد. منوچین همچنین از رئیس فدرال رزور درخواست کرد که چهار بسته نجات مالی دیگر از میان پنج بسته را تمدید کند.

اشاراتی به وضعیت سه ماهه چهارم سال

داده‌های اقتصاد کلان در کشورها نشان از یک فصل نزولی دارد. شاخص خرده‌فروشی آمریکا در ماه اکتبر 0/3 درصد رشد کرده در حالی که درخواست بیمه بیکاری در آمریکا در هفته منتهی به 13 نوامبر به 742 هزار نفر افزایش یافته است. اتحادیه اروپا تایید کرد که نرخ تورم سالانه در ماه اکتبر 2020 نسبت به اکتبر سال گذشته افت 0/3 درصدی داشته است.

دوشنبه مؤسسه «آی اچ اس مارکیت» شاخص‌های اولیه خرید مدیران را منتشر خواهد کرد که چشم‌اندازی از فعالیت اقتصادی در اروپا و آمریکا را ترسیم خواهد کرد. شاخص‌های بخش خدمات و تولید در اروپا از سطوح ماه اکتبر افت کرده‌اند اما در آمریکا این شاخص‌ها به نظر باثبات‌تر می‌رسند.

آلمان سه‌شنبه تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم سال را منتشر خواهد کرد که انتظار می‌رسد این شاخص افت 10 درصدی در سه ماهه منتهی به سپتامبر داشته باشد. همچنین آمریکا در اواخر هفته میزان سفارش کالاهای بادوام از کارخانجات این کشور را منتشر خواهد کرد. آمریکا روز چهارشنبه به دلیل روز شکرگذاری تعطیل خواهد بود.

چشم‌انداز تکنیکال EUR/USD

این جفت‌ارز در هفته‌ای که گذشته در نیمه بالایی دامنه‌ی دو ماه اخیر خود معامله شده است. چارت هفتگی این جفت‌ارز نشان می‌دهد که شانس ادامه روند نزولی در بازار بسیار محدود است و این در حالی است که جفت‌ارز یورو / دلار بالای میانگین متحرک ساده 20 واحدی قرار گرفته است.

چارت این جفت‌ارز نشان می‌دهد که اولین مقاومت پیش رو محدوده بین 1.1910 تا 1.1920 است و نقطه‌ی بعدی نیز بالاترین نقطه‌ی سال این جفت‌ارز یعنی 1.2011 خواهد بود. در این بین نقطه 1.1960 وجود دارد که اهمیت کمتری نسبت به دو نقطه گفته شده دارد. حمایت مهم این جفت‌ارز در یک هفته گذشته نیز 1.1745 است  و نقطه‌ی حمایت بعدی نیز 1.1640 تا 1.1660 است.

نظر تحلیل‌گران نسبت به روند EUR/USD

تحلیل‌گران بر این باورند که روند این جفت‌ارز در هفته پیش‌رو صعودی است و 57 درصد بر این عقیده‌اند که در هفته پیش رو این جفت‌ارز نقطه 1.1856 را تاچ خواهد کرد. همچنین در بازه زمانی یک ماهه تحلیل‌گران روند را نزولی ارزیابی کرده‌اند و نقطه 1.1877 را هدف‌گذاری کرده‌اند. در سه ماهه اما 64 درصد تحلیل‌گران بر این عقیده هستند 1.1939 نقطه بعدی روند سه ماهه جفت‌ارز یورو / دلار است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها