کد خبر 98321

طبق گزارش دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، قیمت سبد نفتی این سازمان دیروز ۴۲ دلار و ۹۷ سنت ثبت شد، در حالی که روز چهارشنبه (۲۱ آبان‌ماه) ۴۳ دلار و ۴۲ سنت بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد؛ قیمت نفت خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت امروز (جمعه، ۲۳ آبان‌ماه) و تا لحظه انتشار این خبر به ترتیب ۴۳ دلار و ۸ سنت و ۴۰ دلار و ۵۹ سنت به ازای هر بشکه ثبت شد.

به گزارش دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، قیمت سبد نفتی این سازمان دیروز ۴۲ دلار و ۹۷ سنت ثبت شد، در حالی که روز چهارشنبه (۲۱ آبان‌ماه) ۴۳ دلار و ۴۲ سنت بود.

سبد نفتی اوپک شامل ۱۳ نوع نفت خام اعضای این سازمان از جمله مخلوط الجزایر، گیراسول آنگولا، سبک رابی گابن، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، السدر لیبی، سبک بونی نیجریه، سبک عربی عربستان، موربان امارات، مری ونزوئلا و جنو کنگوست.

بر اساس تازه ترین گزارش ماهانه اوپک، قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه اکتبر(مهر و آبان) ۴۰ دلار و ۲۴ سنت برای هر بشکه ثبت شد، در حالی که این رقم در ماه سپتامبر ۴۱ دلار و ۹۳ سنت و میانگین قیمت نفت سنگین ایران نیز از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون ۳۹ دلار و ۷۰ سنت برای هر بشکه بوده است.

قیمت سبد نفتی اوپک هم در ماه اکتبر با کاهش ۳.۵ درصدی به ۴۰ دلار و ۸ سنت برای هر بشکه رسید که یک دلار و ۴۶ سنت کمتر از ماه سپتامبر است.

اوپک در تازه‌ترین گزارش خود همچنین تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ را ۹۰ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز اعلام کرد که ۹میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه کمتر از سال ۲۰۱۹ است.

۱۳ عضو اوپک براساس تازه‌ترین گزارش دبیرخانه این سازمان که روز چهارشنبه منتشر شد، در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی روزانه ۳۲۲ هزار بشکه بیشتر از روزانه ۲۴ میلیون و ۶۴ هزار بشکه ماه سپتامبر، نفت تولید کردند.

تولید روزانه نفت اعضای اوپک براساس گزارش منابع ثانویه در ماه اکتبر (مهر- آبان) به ۲۴ میلیون و ۳۸۶ هزار بشکه رسید.

لیبی و عراق با افزایش تولید روزانه ۲۹۹ هزار بشکه و ۱۴۸هزار بشکه بیشترین افزایش تولید را در ماه اکتبر به خود اختصاص دادند. تولید نفت ایران در ماه اکتبر روزانه ۵ هزار بشکه کاهش یافت.

به گزارش ایرنا، قیمت نفت از ابتدای سال ۲۰۲۰ و همزمان با شیوع کرونا در جهان، با کاهش همراه شد. تا آنجا که در فروردین و اردیبهشت امسال، قیمت نفت به کمتر از ۲۰ دلار در هر بشکه رفت.

کرونا با ایجاد محدودیت ها و کاهش سفرها باعث شده تا تقاضا برای نفت کاهش پیدا کند و این موضوع زمینه را برای افت قیمت‌ها هموار کرده است. با این حال توافق کاهش تولید اوپک پلاس توانست تا حد زیادی قیمت‌ها را ترمیم کند و حالا نیز با امید به ساخت واکسن کرونا، انتظار می‌رود قیمت نفت تا ۵۰ دلار در هر بشکه بالا برود

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها