کد خبر 98157

هفته جاری برای بازارهای مالی جهان هفته حساسی خواهد بود چرا که رئیس جمهور جدید آمریکا انتخاب شده است و قرار است جلسه تعیین‌کننده بریتانیا و اتحادیه اروپا حول توافق پسابریگزیت برگزار شود.

به گزارش پایگاه خبری خبری بااقتصاد، پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باعث کاهش ریسک‌های سیستماتیک بازارهای مالی جهان شده است و اکثر سرمایه‌گذاران بازارهای مختلف با خوشبینی تحولات را دنبال می‌کنند. در هفته پیش‌رو مهمترین اتفاقاتی که می‌توانند بازارها را تحت تاثیر قرار دهند به شرح زیر هستند:

  1. پیروزی «جو بایدن» بر «دونالد ترامپ»

مهمترین رخدادی که اثرات همچنان بر بازارهای مالی جهان مشهود است پیروزی حزب دموکرات آمریکا بر جمهوری‌خواه به ویژه دونالد ترامپ در انتخابات بود. بخش‌های مختلف بازارهای مالی به این اتفاق خوشامد گفتند به طوری که شاخص اس اند پی آمریکا در هفته انتخابات توانست بهترین عملکرد هفتگی از سال 1932 را به نام خود ثبت کند. همچنین شاخص‌های سهام توانستند بهترین عملکرد هفتگی خود را از ماه آوریل تاکنون کسب کنند و شاخص اس اند پی نیز رشد 7.3 درصدی را بر روی تابلوها ثبت کرد. اکنون سرمایه‌گذاران در حال نظاره رقابت کرسی‌های مجلس سنای آمریکا در ایالت جورجیا هستند که می‌تواند برای جمهوری‌خواهان که اکثریت سنا را در دوره چهارساله ترامپ در دست داشتند تعیین‌کننده باشد.

 

2. شیب صعودی شیوع کرونا در آمریکا و اروپا

تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده روز شنبه برای چهارمین روز متوالی رکوردشکنی کرد و آمارها تعداد 131 هزار و 420 نفر ابتلا را ثبت کردند که تاکنون بی سابقه بوده است. در حال حاضر تعداد رسمی کل مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا حدود 9 میلیون و 910 هزار نفر است و تعداد کسانی که روز شنبه جان خود را از دست دادند از 1000 نفر عبور کرد.

با وجود تهدیدهای ویروس کرونا اما با وجود مجلس سنای جمهوری‌خواه احتمال تصویب یک بسته بزرگ محرک مالی ناچیز است و به همین دلیل دموکرات‌ها منتظر رقابت نامزدهای مجلس سنا در ایالت جورجیا هستند که در صورت پیروزی می‌توانند کنترل مجلس سنا را به دست بیاورند. دموکرات‌ها تمایل به تصویب بسته مالی بزرگتری دارند اما جمهوری‌خواهان با این بسته مخالف هستند و محرک کوچکتری را پیشنهاد کرده‌اند.

3. خوشامدگویی وال استریت به دموکرات‌ها

اکثر مؤسسات بزرگ مالی و همچنین چهره‌های برجسته مالی از پیروزی بایدن خوشحال به نظر می‌رسند چرا که بیشتر آنها در نتیجه سیاست‌های اقتصادی ترامپ و وضع تعرفه بر کشورها آسیب‌های فراوان دیده‌اند.

4. سخنرانی اعضای هیئت رئیسه فدرال رزرو آمریکا

هفته جاری برخی از اعضای هیئت رئیسه فدرال رزرو میتینگ‌هایی را برگزار خواهند کرد و آخرین وضعیت پولی و مالی ایالات متحده را تشریح خواهند کرد. همچنین آنها نرخ جدید تورم و شاخص‌ اطمینان مصرف‌کننده را اعلام خواهند کرد و روز پنجشنبه نیز آمار هفتگی نرخ بیکاری در آمریکا توسط وزارت کار اعلام خواهد شد. از جمله کسانی که در هفته جاری سخنرانی خواهند داشت عبارتند از: رئیس فدرال رزرو کلیولند، رئیس فدرال رزرو دالاس، رئیس فدرال رزرو شیکاگو، رئیس فدرال رزرو نیویورک و معاون فدرال رزرو رولاند کوارلز و رئیس هیئت مدیره فدرال رزرو خانم لائل برینارد. رئیس فدرال رزرو نیز در اجلاس بانک مرکزی اروپا سخنرانی خواهد کرد.

5. بریگزیت

بریتانیا و اتحادیه اروپا تا تاریخ 15 نوامبر فرصت دارند تا بتوانند بر روی معاهده پسابریگزیت توافق کنند. تاکنون ددلاین‌های زیادی بدون نتیجه تعیین شده است اما این بار این تاریخ تعیین شده اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که تاریخ جدایی کامل بریتانیا از اتحادیه اروپا تاریخ 31 دسامبر است و تا آن تاریخ زمان زیادی باقی نمانده است.

هردو طرف تاکید کرده اند که می‌توانند توافق کنند اما مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا نسبت به جدایی کامل بریتانیا از اتحادیه هشدار داد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها