کد خبر 98152

خوشامدگویی بازارهای مالی به دموکرات‌ها

فتح کرسی ریاست جمهوری آمریکا توسط حزب دموکرات منجر به ایجاد چشم‌انداز بهتر رشد تجارت جهانی شده است و در همین راستا با کاهش نگرانی‌های دیپلماتیک و افت شاخص دلار، بازارهای سهام جهان در حال فتح قله‌های جدید هستند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، بازارهای سهام جهان با پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا در حال فتح قله‌های جدید هستند چرا که سرمایه‌گذاران چشم‌انداز تجارت جهانی و ایجاد تعادل دیپلماتیک جهانی را با حضور وی بهتر می‌دانند. از طرفی سیاست‌های احتمالا ادامه‌دار پولی انبساطی که عامل فشار بر شاخص دلار و افزایش قیمت کالاهاست می‌تواند اندیشه فتح قله‌های جدید قیمتی را به کامودیتی‌ها نیز القا کند.

شاخص MSCI جهان که بازار سهام 49 کشور مختلف را اندازه‌گیری می‌کند امروز در ساعات ابتدایی معاملات بازارهای اروپایی رشد نیم درصدی را تجربه کرد و رکورد جدیدی از خود به جای گذاشت. روز جمعه این شاخص بهترین عملکرد هفتگی خود بعد از 7 ماه را بر جای گذاشت.

همچنین رصد شاخص‌های فیوچرز آمریکا نشان می‌دهد که شاخص اس اند پی فیوچرز روز دوشنبه بیش از 1.4 درصد رشد کرده و شاخص نزدک فیوچرز نیز بیش از 2 درصد به ارزش خود در بازار سهام افزوده است که تنها میزان کمی با رکوردزنی جدید فاصله دارد. رشد شاخص‌های فیوچرز نشان دهنده روند مثبت بازار نقدی سهام در معاملات امروز آمریکاست.

همچنین شاخص MSCI بازار سهام آسیا به غیر از ژاپن امروز شاهد رشد 1.3 درصدی بود که بالاترین میزان این شاخص از ژانویه 2018 محسوب می‌شود. همچنین در معاملات بازار اروپا شاخص «پن اروپا» 1.5 درصد افزایش یافته که بالاترین نقطه‌ی این شاخص در یک ماه اخیر محسوب می‌شود.

«کریس بیلی» تحلیل‌گر بازار اروپا در شرکت «ریموند جیمز» در لندن می‌گوید: جایی برای تعجب وجود ندارد چرا که کاهش نگرانی‌های دیپلماتیک، افت دلار و ایجاد تعادل مجدد در تجارت جهانی عاملی برای خوشبینی سرمایه‌گذاران شده است ... وی همچنین ادامه می‌دهد «اما هنوز دو ماه دیگر تا نشستن بایدن بر کرسی ریاست جمهوری باقی مانده است ... «

«تاپاس استریکلند» تحلیل‌گر بانک ملی استرالیا نیز گفت در یک هفته گذشته شاخص اس اند پی آمریکا رشد 7.3 درصدی  داشته است که بهترین هفته انتخابات از سال 1932 تاکنون محسوب می‌شود.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها