کد خبر 96849

مؤسسه اطلاعات انرژی در نشست سالانه چشم‌انداز جهانی انرژی اعلام کرد در صورتی که واکسن ویروس کرونا کشف نشود احتمالا بازیابی کامل تقاضای نفت تا سال 2025 به تاخیر بیفتد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، مؤسسه اطلاعات انرژی در گزارشی اعلام کرد  بازیابی کند اقتصاد از پاندمی ویروس کرونا احتمالا بازیابی کامل تقاضای نفت را تا سال 2025 به تاخیر بیندازد.

مؤسسه اطلاعات انرژی که درباره سیاست‌گذاری انرژی به دولت‌های غربی مشاوره می‌دهد در نشست سالانه چشم‌انداز انرژی جهانی گفت: در یک سناریوی بسیار مهم کشف واکسن می‌تواند باعث بازیابی اقتصاد جهانی در سال 2021 شود  و تقاضای انرژی نیز می‌تواند تا سال 2023 به دوران قبل از شیوع کرونا باز گردد.

این مؤسسه اما سناریوی بدبییانه خود را نیز اعلام کرده است و گفته است در صورتی که این اتفاق نیفتد و واکسن ویروس و راهکارهای درمانی آن رخ ندهد، بازگشت کامل تقاضای نفت می‌‌تواند دو سال دیگر عقب بیفتد. در چنین حالتی این مؤسسه پیش‌بینی می‌کند که در بازه زمانی نزدیک، در نتیجه افت شدید اقتصادی پتانسیل رشد اقتصادی جهانی دچار فرسایش و نرخ بالای بیکاری منجر به از بین رفتن سرمایه ‌انسانی شود و ورشکستگی‌ها و تغییرات ساختاری اقتصادی بدین معنی است که بسیاری از دارایی‌ها قدرت مولد خود را از دست خواهند.

مؤسسه اطلاعات انرژی که در پاریس مستقر است پیش‌بینی کرد تقاضای جهانی انرژی در سال 2020 حدود 5 درصد افت خواهد کرد و میزان انتشار گاز دی اکسید کربن نیز 7 درصد کاهش خواهد یافت و این در حالی است که سرمایه‌گذاری در بخش انرژی نیز کاهش 18 درصدی را تجربه خواهد کرد.

تقاضای نفت نیز در سال 2020 حدود 8 درصد افت خواهد کرد و استفاده از زغال‌سنگ نیز کاهش 7 درصدی خواهد داشت در حالی که استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش خواهد یافت.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها