کد خبر 96473

در بازار محصولات پتروشیمی

قیمت نفتا که به عنوان سوخت اصلی تولید پلاستیک در جهان به شمار می‌رود با افزایش قیمت نفت در معاملات دیروز و امروز با افزایش 5 درصدی قیمت مواجه شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با انتشار خبر ترخیص دونالد ترامپ از بیمارستان بازار نفت جهش عمده‌ای کرد و در معاملات دیروز بازار آمریکا بیش از 6 درصد افزایش یافت و در معاملات امروز بازارهای آسیایی همچنان بر مدار صعودی قرار دارد.

یکی از مشتقات نفت خام نفتا است که به عنوان سوخت و تمیزکننده فلزات در تولید پلاستیک به شمار می‌رود. قیمت نفتا بسیار وابسته به قیمت نفت خام است  و در فرآیند پالایش نفت خام تولید می‌شود. بعد از افزایش قیمت نفت خام قیمت نفتا با افزایش 5 درصدی قیمت مواجه شد. بازدهی هفتگی نفتا بر خلاف نفت خام حاکی از رشد 3.88 درصدی است و رشد ماهانه قیمت این محصول بیش از 7 درصد است اگرچه در یک سال اخیر این ماده اولیه بیش از 18 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

نگاهی به قیمت نفتا از ابتدای سال میلادی جدید نشان می‌دهد که در اثر افت تقاضا برای تولید نفت خام در نتیجه تعطیلی واحدهای تولیدی پتروشیمی قیمت نفتا نیز تحت تاثیر قرار گرفته و 153 دلار به ازای هر تن کاهش قیمت را تجربه کرده است که معادل 28 درصد قیمت این محصول است.

اکنون قیمت هر تن نفتا 382 دلار است و پیش‌بینی کارشناسان کاهش قیمت این محصول در ماه‌های آینده است که مهمترین دلیل آن فشار بر تقاضای نفت و چشم‌انداز کاهشی این محصول است. تحلیل‌گران بر این عقیده هستند که قیمت هر تن نفتا در سه ماهه چهارم سال حدود 36 دلار کاهش خواهد یافت و به 346 دلار در هر تن خواهد رسید. همچنین پیش‌بینی قیمت این محصول در سه ماهه اول سال 2021 نیز کاهشی است و طبق تحلیل‌ها به 328 دلار در هر تن خواهد رسید.

بزرگترین تولیدکنندگان نفتا در جهان در واقع بزرگترین تولیدکننده‌های نفت جهان هستند و آرامکوی عربستان سعودی با صادرات بیش از 10 میلیون تن در سال یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های نفتا به شمار می‌رود. کشورهای آسیایی از جمله ژاپن و کره‌جنوبی از جمله بزرگترین مصرف‌کنندگان نفتا در جهان هستند و بیشترین واردات این محصول را دارند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها