کد خبر 96353

بازار محصولات شیمیایی

قیمت اتانول در یک هفته گذشته مسیر صعودی طی کرده است و این در حالی است که پیش‌بینی‌ها حکایت از کاهش قیمت این محصول در ماه‌های آتی دارد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت اتانول در بین محصولات شیمیایی روند صعودی قیمتی را در یک هفته پیش گذرانده است به طوری که تنها در هفته گذشته بیش از 5 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.

قیمت هر گالن اتانول در یک هفته گذشته در بازار محصولات شیمایی 5.30 درصد افزایش داشته است و این در حالی است که در یک ماه گذشته 6.11 درصد رشد قیمتی را تجربه کرده است. بازدهی قیمت اتانول در یک سال گذشته نیز مثبت بوده و رشد 5.14 درصدی را پشت سر گذاشته است.

اما نگاهی به روند حرکت قیمت اتانول از ابتدای سال 2020 نشان می‌دهد که این محصول نیز تحت تاثیر شیوع کرونا با افت قیمتی مواجه شده است. قیمت هر گالن اتانول از ابتدای سال 2020 افت نیم درصدی را تجربه کرده است که نشان از افت تقاضای این محصول در اثر به تعلیق درآمدن فعالیت های کارخانجات محصولات شیمایی است.

در سیاست‌گذاری‌های مربوط به انرژی پاک و تجدیدپذیر اتانول نقش کلیدی دارد به همین دلیل روند مصرف و تولید این محصول در جهان رو به افزایش است و جای مهمی در سیاست‌گذاری زیست‌محیطی دولت‌ها دارد.

در حال حاضر قیمت هر گالن اتانول 1 دلار و 390 سنت است و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در سه ماهه چهارم سال قیمت هر گالن به 1.309 دلار کاهش یابد و روند نزولی این محصول در سال‌ 2021 نیز ادامه یابد که احتمالا به دلیل افزایش تولید این محصول در ماه‌های آتی است.

کاهش تقاضای بنزین در جهان به دلیل شیوع کووید 19 که منجر به افت قیمت این محصول شده است افت قیمتی اتانول را نیز به همراه داشته است. چرا که اتانول که محصولی برگرفته از ذرت است 10 درصد گاز موجود در باک‌های بنزین را تشکیل می‌دهد.

در حال حاضر آمریکا بزرگترین تولیدکننده اتانول در جهان است. «جف بروین» مدیرعامل و مؤسس شرکت «پویت» در ایالت داکوتای جنوبی که بزرگترین تولیدکننده اتانول در جهان است اعلام کرده این شرکت سالانه دو میلیارد گالن اتانول تولید می‌کند اما به دلیل شیوع کووید 19 در جهان سه کارخانه این شرکت تعطیل شدند و 10 درصد نیروی کار نیز به مرخصی رفتند. این به معنای این است که نیمی از ظرفیت تولید اتانول این شرکت از کار افتاده است.

در حال حاضر ایالات متحده با تولید حدود 16 میلیارد گالن و برزیل با تولید حدود 9 میلیارد گالن بزرگترین تولیدکنندگان اتانول در جهان به شمار می‌روند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها