کد خبر 96347

فارکس

تحلیل‌گران تکنیکال بر این عقیده‌اند که روند جفت‌ارز یورو / دلار (EUR/USD) در هفته پیش رو نزولی خواهد بود و نقطه حمایت 1.1679 را تاچ خواهد کرد اما در یک ماه آینده این جفت‌ارز تا نقطه مقاومت 1.1774 و در سه ماه آینده تا 1.1799 پیشروی خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دلار آمریکا در روزهای اخیر قادر نبود که روند صعودی خود را ادامه دهد  و در برابر رقبای خود عقب نشست. جفت‌ارز یورو / دلار (EUR/USD) ابتدای هفته را با نقطه 1.161 آغاز کرد اما در پایان هفته با افت دلار به 1.172 رسید.

طبق گفته کارشناسان موتور محرک بازار ارز در این روزها دو عامل اصلی بسته نجات مالی مجلس نمایندگان آمریکا و مذاکرات پسابریگزیت بین اتحادیه اروپا و بریتانیاست. همچنین ابتلای دونالد ترامپ و همسرش به ویروس کرونا از دیگر عوامل محرک روزهای اخیر بازارهای مالی دنیا بوده است.

ابتلای رئیس جمهور ایالات متحده به ویروس کرونا خبرهای مربوط به میزان اشتغال در آمریکا را تحت الشعاع قرار داده است. طبق گزارش وزارت کار آمریکا در ماه سپتامبر تعداد 661 هزار نفر وارد بازار کار شدند و این در حالی است که بازار چشم‌انتظار ورود 850 هزار نفر به بازار کار بود. همچنین نرخ بیکاری از 8.4 درصد در ماه آگوست به 7.9 درصد در ماه سپتامبر رسید. اقتصاددانان انتظار داشتند نرخ بیکاری در ماه سپتامبر 8.2 درصد باشد که داده‌های واقعی وزارت کار آمریکا بهتر از پیش‌بینی‌ها عمل کرد.

در ابتدای هفته خوش‌بینی‌ها بر بازار حاکم بود و نشانه‌های پیشرفت اقتصادی و همچنین کند شدن روند افزایش آمار ابتلا به ویروس کرونا در اروپا حمایت‌هایی را برای این جفت‌ارز ایجاد کرد اگر چه این چشم‌انداز مثبت به دلیل اخبار بنیادی منتشر شده بسیار شکننده بود.

دلار آمریکا هفته گذشته تحت تاثیر مذاکرات نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا درباره بسته نجات مالی 2.2 تریلیون دلاری بود. مجلس نمایندگان علیرغم عدم توافق این دو نفر این طرح را تصویب کرد اما احتمال اینکه در مجلس سنا تایید شود بسیار کم است. جمهوری‌خواهان این میزان محرک مالی را به دلیل افزایش بدهی دولت فدرال بسیار زیاد ارزیابی می‌کنند و خواهان تصویب بسته 1.6 تریلیون دلاری هستند.

کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا نیز در سخنرانی خود در موسسه ثبات مالی و پولی اعلام کرد واضح است که ارزش یورو از بیرون بر روی نرخ تورم اثر می‌گذارد  و به همین دلیل راه را برای بسته‌های بیشتر مالی هموار کرد. وی گفت بانک مرکزی اروپا همواره آماده است تا با رصد اطلاعات جدید درباره بازار تمامی ابزارهای مالی و پولی خود را برای ریکاوری هر چه سریعتر اقتصاد اروپا تعدیل کند تا بتواند نرخ تورم را به نقطه هدف‌گذاری شده برساند.

داده‌های بنیادی منتشر شده از وضعیت اقتصاد جهانی ترکیبی از خبرهای خوب و بد است. در بخش اطمینان مصرف‌کننده، داده‌های مربوط به رشد اقتصادی و تعداد بیکاران پیشرفت وجود دارد اما ریکاوری اقتصاد ایالات متحده و اروپا بسیار کند است و هنوز بسیار پایین‌تر از دوران قبل از کروناست. به همین دلیل بازگشت اقتصاد به دوران پیش از کرونا احتمالا در بازه زمانی طولانی‌مدت‌تری اتفاق بیفتد.

چهارشنبه هفته آینده کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا قصد دارد که نتایج آخرین جلسه خود را منتشر کند. فدرال رزرو نرخ بهره کوتاه‌مدت خود را بدون تغییر و در نزدیکی صفر قرار داد تا با تغییر سیاست و در یک بازه بلندمدت بتواند نرخ تورم میانگین 2 درصد را به دست آورد. همچنین در هفته‌های آینده شاخص خرید مدیران آمریکا و اروپا منتشر خواهد شد که می‌تواند چشم‌انداز فعالیت کارخانجات آمریکایی و اروپایی را به سرمایه‌گذاران نشان دهد.

تحلیل تکنیکال یورو / دلار (EUR/USD)

تحلیل‌گران تکنیکال همچنان روند جفت‌ارز (EUR/USD) را در میان مدت و بلندمدت صعودی ارزیابی می‌کنند و بر این عقیده هستند که نقطه حمایت بعدی این جفت‌ارز 1.1670 است و برای اینکه روند نزولی ادامه‌دار داشته باشد باید نقطه 1.1600 را عبور کند، در این صورت نقطه بعدی 1.1520 خواهد بود.

5

اما در صورتی که نقطه مقاومت 1.1770 را رد کند می‌تواند تا سطح 1.1840 پیشروی کند و ادامه این روند بستگی به میزان حساسیت بازارها به این جفت‌ارز دارد.

نظرسنجی تحلیل‌گران تکنیکال از روند کوتا‌ه‌مدت و میان‌مدت جفت‌ارز یورو / دلار (EUR/USD) حکایت از این دارد که در یک هفته پیش‌رو 64 درصد تحلیل‌گران بر این عقیده هستند که این جفت‌ارز تا نقطه 1.1679 افت خواهد کرد و تنها 29 درصد معتقدند که روند هفتگی یورو / دلار صعودی خواهد بود.

در بازه زمانی یک ماهه نیز 55 درصد تحلیل‌گران با توجه به متغیرهای پیش رو بر این عقیده‌اند که یورو / دلار صعودی خواهد بود و تا نقطه 1.1774 پیشروی خواهد کرد و 37 درصد معتقد به روند نزولی این جفت‌ارز هستند. در سه ماهه نیز 48 درصد نقطه 1.1799 را در نظر گرفته‌اند در حالی که 28 درصد روند نزولی را برای این جفت‌ارز ارزیابی می‌کنند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها