کد خبر 96046

بااقتصاد گزارش می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اولین مناظره بین دونالد ترامپ و جو بایدن روز چهارشنبه در «کلیولند» ایالت اوهایو برگزار خواهد شد و دو طرف در شش راند 15 دقیقه راجع به موضوعات مختلف از جمله اقتصاد، ویروس کرونا، اعتراضات آمریکا و موضوعات مختلف اقتصاد سیاسی از جمله رابطه آمریکا با چین با یکدیگر به جدل خواهند پرداخت.

از مدت‌ها پیش فعالان بازار سرمایه در ایران از دو طیف حرفه‌ای‌های بازار و نیمه‌حرفه‌ای‌ها و افراد آماتور در مورد اثرگذاری انتخابات آمریکا بر بازار سرمایه ایران به ابراز نظر پرداخته‌اند. عقیده عمومی موجود تا قبل از اصلاحات اخیر بورس ایران بر این مبنا بوده است که پیروزی ترامپ در انتخابات و افزایش دوباره نرخ دلار می‌تواند روند صعودی بورس را ادامه‌دار کند و از طرف دیگر پیروزی دموکرات‌ها که می‌تواند همراه با تثبیت نرخ دلار (و یا چرخش نزولی آن) و به تبع آن نرخ تورم در کشور باشد می‌تواند در نتیجه کاهش ارزش صادرات شرکت‌ها دست کم در یک بازه کوتاه‌مدت بورس ایران را نزولی کند. اما آنچه که برای بورس ایران در بازه زمانی بیش از یک ماه اخیر اتفاق افتاد ناشی از عوامل دیگری غیر از فاکتور  انتخابات آمریکا بود که در رسانه‌ها به کرات در مورد آن صحبت شده است.

تاثیر مناظره بر بازار سهام آمریکا

آنچه که تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند این است که قدرتمند ظاهر شدن هر کدام از این دو کاندیدا می‌تواند بر شرکت‌های مختلفی اثرگذار باشد. به عنوان مثال در صورتی که جو بایدن در مناظره قدرتمند ظاهر شود احتمالا شرکت‌هایی که مبتنی بر تجارت خارجی آزاد هستند وضعیت بهتری در هفته پیش رو خواهد داشت. سهامی از قبیل شرکت اپل و سایر سهام فناوری که غول‌های بورس نزدک هستند و تاثیر عمده‌ای بر شاخص اس اند پی دارند و مهمترین بازار مصرف خود را در چین و سایر کشورهای خارج از ایالات متحده دارند می‌توانند ارزش بازار خود را افزایش دهند.

همچنین شرکت‌هایی که مرتبط به بهداشت و بیمه درمانی هستند نیز در صورت پیروزی بایدن در این مناظره روند رو به رشدی را به خود خواهند گرفت. از طرف دیگر شرکت‌های که در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر فعالیت می‌کنند احتمالا با افزایش ارزش مواجه خواهند شد. چرا که چشم‌انداز این شرکت‌ها در صورت پیروزی بایدن پیوستن مجدد آمریکا به پیمان اقلیمی پاریس خواهد بود.

اما در صورتی که ترامپ در این مناظره قدرتمند ظاهر شود برخی از شرکت‌هایی که مبتنی بر انرژی‌های فسیلی هستند و همچنین شرکت‌های مربوط با حوزه صنایع دفاعی قدرتمند ظاهر خواهند شد.

شرکت‌های نفتی مبتنی بر سوخت فسیلی با توجه به عدم علاقه ترامپ به انرژی‌های تجدیدپذیر چشم‌انداز مثبتی خواهند داشت و نیز شرکت‌های مرتبط با صنایع دفاعی از جمله لاکهید مارتین و ریتیون که در حوزه ساخت اسلحه و تجهیزات دفاعی فعالیت می‌کنند چشم‌انداز رو به رشدی در صورت پیروزی ترامپ در مناظره خواهند داشت چرا که این شرکت‌ها قرادادهای سنگینی در بخش فروش تجهیزات نظامی با کشورهای حوزه خلیج فارس در زمان ترامپ امضا کرده‌اند. با توجه به اینکه تنش‌ها در خاورمیانه در زمان ترامپ احتمالا به قوت خود باقی خواند ماند این شرکت‌ها می‌توانند همچنان به بستن قراردادهای نظامی و تجهیزات دفاعی با بسیاری از کشورها امیدوار باشند.

واکنش بورس ایران به مناظره بایدن ترامپ

شاید پیدا کردن ارتباط مستقیمی بین مناظره در آمریکا و وضعیت بورس ایران در نگاه اول دشوار باشد چرا که این مناظره نتیجه نهایی انتخابات را مشخص نمی‌کند، اما آنچه که در این بین اهمیت دارد یافتن چشم‌اندازی از نتیجه نهایی انتخابات در صورت پیروزی هر کدام از طرفین در مناظره است که در فواصل مختلف می‌تواند تغییر کند.

نگاهی به فاکتورهای تاثیرگذار بر اقتصاد ایران چشم‌انداز روشنی را در حال حاضر به دست نمی‌دهد. نرخ دلار در یک رکورد تاریخی قرار دارد و بازارهای دیگر از جمله خودرو و مسکن که در حال حاضر تاثیر مستقیمی از نرخ دلار گرفته‌اند در بالاترین حد تورمی خود قرار دارند.

بازار سرمایه در ایران به صورت تاریخی از نرخ دلار تاثیر گرفته است و هر زمان که شاهد روند افزایش دلار در کشور بوده‌ایم از طرف دیگر به دلیل انتظارات تورمی بورس ایران به محلی برای حفظ ارزش پول در کنار سایر بازارهای موازی تبدیل شده است. به همین دلیل می‌توان ارتباط مستقیمی بین بازارهای موازی در ایران شاهد بود بدین معنی که هر زمان نرخ دلار روندی صعودی به خود بگیرد، بورس، مسکن، خودرو و سایر بازارها نیز روندی صعودی به خود گرفته‌اند و حتی برخی از کالاهای مصرفی از جمله خودرو و مسکن اکنون تبدیل به کالاهای سرمایه‌ای و محملی برای حفظ ارزش پول ناشی از تضعیف پول ملی  شده‌اند.

با وجودی که ارزش دلار در حاضر بسیار بالاست و بخشی از نقدینگی موجود در کشور به سمت دلار حرکت کرده است بورس ایران به دلایل متعددی روند نزولی به خود گرفته است و این در حالی است که شرکت‌ها به دلیل افزایش درآمد ناشی از افزایش نرخ دلار گزارش‌ شش ماهه نسبتا خوبی را گزارش کرده‌اند. اما حتی این افزایش درآمد شرکت‌ها نتوانسته است بر وضعیت کنونی بازار سرمایه ایران اثرگذار باشد.

اکنون بازار سرمایه ایران چشم به انتخابات آمریکا دوخته است که برگزاری مناظره‌ها اولین فاز این رقابت اثرگذار است. ظاهر شدن قدرتمند بایدن در مناظره‌ها و ایجاد چشم‌انداز پیروزی وی در انتخابات آمریکا همراه با بازشدن مسیر صادرات دست کم به لحاظ ذهنی برای شرکت‌های صادرکننده بورس ایران که عمده ارزش بازار بورس ایران را تشکیل می‌دهند، خواهد بود که این امر خود به خود تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. اما از طرف دیگر احتمال تثبیت موقعیت دلار در اقتصاد ایران و یا طی کردن مسیر کاهشی بر روی کاغذ افت درآمدی شرکت‌ها را برای فعالان بازار بورس ترسیم خواهد کرد.

اگر چه احتمال اینکه تحریم‌های اقتصادی ایران و باز شدن مسیر صادرات شرکت‌های ایران برچیده شود زیاد نیست اما تجربه بازار سرمایه در ایران نشان داده است که از فاکتورهای روانی متاثر خواهد شد. بدین معنا که اثرات رقابت انتخاباتی آمریکا بر بورس ایران بیشتر از اینکه ناشی از واقعیت‌های بیرونی باشد مبتنی بر جهت‌گیری ذهنی سرمایه‌گذاران است.

از طرف دیگر قدرتمند شدن ترامپ و ایجاد چشم‌انداز پیروزی وی در انتخابات احتمالا در صورت عدم اعمال سیاستگذاری‌های ضد تحریمی و نیز سیاست‌های پولی تثبیت موقعیت دلار چشم‌انداز یک وضعیت تورمی دیگر را حداقل بر روی کاغذ ترسیم خواهد کرد که افزایش مجدد نرخ دلار را پیش روی چشم اقتصاد ایران قرار می‌دهد. در این شرایط احتمالا حرکت به سمت بازارهای کم ریسک‌تر از جمله اوراق بیشتر خواهد شد که منجر به تقویت قیمت اوراق در نتیجه افزایش تقاضا و کاهش نرخ بازدهی آنها خواهد شد.

به واقع مسیر بورس ایران در رابطه با انتخابات آمریکا در یک وضعیت رقابتی ذهنی قرار خواهد گرفت یعنی رقابت بین باز شدن مسیر صادرات شرکت‌ها و افزایش درآمد ناشی از افزایش حجم صادرات که می‌تواند افت ارزش دلار را جبران کند و کاهش حجم صادرات نفتی و محصولات فلزی و معدنی و افزایش ارزش صادرات شرکت‌ها در نتیجه چشم‌انداز تضعیف ارزش پولی ملی ایران.

رقابت بین این دو فاکتور (حجم صادرات و ارزش صادرات) در ذهن سرمایه‌گذاران بازار سهام ایران می‌تواند مسیر بازار سرمایه ایران را تا حدی مشخص کند و باید دید در آینده کدام یک از فاکتورهای پیش رو بر دیگری غلبه خواهد کرد و دوگانه بایدن – ترامپ چگونه می‌تواند مسیر بورس ایران را جهت‌دهی کند، چیزی که پیش‌بینی آن در شرایط کنونی بازار سرمایه ایران که مسیری بر خلاف نرخ دلار در پیش گرفته است دشوار است.

انتهای یادداشت

 

ارسال نظر

تازه ها