کد خبر 95756

با وجود شیوع ویروس کرونا

شیوع موج سوم کرونا در جهان ادامه افزایش قیمت این محصول را با شک و تردید مواجه کرده اما افزایش قیمت آتی سنگ‌آهن کورسوی امیدی برای افزایش قیمت آن ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت سنگ‌آهن در بازار چین امروز هم 0/8 درصد کاهش یافت به این ترتیب کاهش هفتگی قیمت سنگ‌آهن به بیش از 5 درصد رسید.

کاهش امروز قیمت سنگ‌آهن در حالی اتفاق افتاد که سنگ‌آهن بازار آتی با افزایش قیمت مواجه شده است که مهمترین دلیل آن افزایش تقاضا در نتیجه ریکاوری اقتصاد چین است.

قیمت سنگ‌آهن بازار آتی تحویل چین اکنون به 120 دلار در هر تن رسیده است اما هنوز با 127 دلار و 50 سنت که در تاریخ 8 سپتامبر تجربه کرد فاصله دارد. در تاریخ 8 سپتامبر قیمت سنگ‌آهن به دلیل افزایش خوشبینی‌ها در نتیجه ریکاوری اقتصاد جهانی رشد شگفت‌انگیزی را تجربه کرد که بالاترین قیمت این ماده اولیه تولید فولاد در شش سال اخیر بود.

شی جین‌پینگ در سخنرانی خود روز شنبه اعلام کرد دومین اقتصاد بزرگ دنیا همچنان تاب‌آوری خود را حفظ کرده است  و دست پکن برای ارائه مشوق‌های بیشتر اقتصادی هنوز باز است. از طرف دیگر نرخ وام‌دهی کوتاه‌مدت چین برای خانوار و شرکت‌ها برای پنجمین ماه متوالی 3.85 درصد تعیین شد.

در برزیل که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سنگ‌آهن در دنیا به شمار می‌رود وضعیت معدن واله همچنان بی‌ثبات است.

«ادیسون ویتورلی» مامور دولت فدرال برای بررسی شرایط معدن واله که در سال‌های اخیر دچار بحران‌های متعددی شده است در سخنانی اعلام کرد معدن واله نتوانسته تعهدات خود به دولت برای بهبود و ارتقای شرایط این معدن را ایفا کند.

یکی از مقامات معدن واله چندی پیش اعلام کرد هدف این معدن افزایش ظرفیت تولید در کوتاه‌مدت به 400 میلیون تن است و به مرور در بازه زمانی بلندمدت قصد افزایش ظرفیت تولید تا 450 میلیون تن را دارد. دلیل این تصمیم مهم معدن واله افزایش تقاضای چین با ریکاوری اقتصاد این کشور و همچنین طرح و برنامه‌های چین برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌هاست که شامل سرمایه‌گذاری بر صنعت تولید فولاد نیز خواهد بود.

در روزهای اخیر افزایش موارد ابتلا به کووید 19 در جهان و شروع موج سوم این بیماری به گفته بسیاری از مقامات بازار سنگ‌آهن را تحت تاثیر قرار داده است و باعث کاهش قیمت این ماده اولیه در نتیجه کاهش تقاضا برای آن شده است.

قیمت سنگ‌آهن در یک ماه اخیر با کاهش بیش از 4 درصدی روبرو بوده است اما در یک سال اخیر افزایش 29 درصدی را تجربه کرده است. بسیاری از کارشناسان بازار فلزات بر این عقیده بودند که در آستانه تعطیلات اکتبر در چین که یک هفته طول خواهد انجامید، قیمت سنگ‌آهن افزایش خواهد یافت چرا که تولیدکنندگان فولاد در این بازه زمانی اقدام به ذخیره‌سازی این ماده اولیه خواهند کرد اما در دوران تعطیلات قیمت سنگ‌آهن به دلیل توقف واردات چین کاهش خواهد یافت.

انتهای گزارش

 

ارسال نظر

تازه ها