کد خبر 95628

سهام بانک HSBC به دلیل حضور در لیست بانک های مشکوک به پولشویی با ریزش شدید سهام همراه شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سهام بانک های HSBC و استاندارد چارترد در معاملات امروز به کمترین میزان از سال 1998 رسید.

این سقوط سهام پس از آن رخ داد که رسانه گزارش دادند این بانک ها و بانک های دیگری نظیر بارکلیز و دویچه بانک، نقل و انتقال مقادیر هنگفتی از سرمایه های غیرقانونی را در نزدیک به دو دهه انجام داده اند درحالی که منشا اصلی این پول ها مشخص نبوده است.

سرمقاله های پایگاه خبری «بازفید» (BuzzFeed News) و رسانه های دیگر بر اساس گزارش های فعالیت های مشکوک فاش شده بانک ها(SARs)  در پروژه (FinCen) بوده است.

سهام HSBC در لندن 3.6 درصد کاهش یافت و به کمترین میزان از بحران ارز در آسیا در 1998 رسید. ارزش سهام این بانک از ابتدای امسال تقریبا نصف شده است.

ارزش بانک استاندارد چارترد نیز 3.6 درصد کاهش یافت و به کمترین میزان در 22 سال گذشته رسید.

بیش از 2100 فعالیت های مشکوک فاش شده (SARs) که لزوما به معنای اثبات خطا نیست به دست پایگاه خبری BuzzFeed News رسیده است که در اختیار کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران محقق (ICIJ) و سایر سازمان های رسانه‌ای گذاشته شده است.

بانک HSBC در بیانیه ای در روز شنبه اعلام کرد: «تمامی اطلاعات ارائه شده توسط ICIJ قدیمی است.» زیرا این بانک از سال 2012، یک «بررسی چند ساله برای ایجاد تغییرات اساسی در تواناییش برای مقابله با جرایم مالی» را آغاز کرده است.

استاندارد چارترد نیز در بیانیه ای اعلام کرد «مسئولیتش برای مقابله با جرایم مالی را به شدت و با جدیت به عهده گرفته است و به میزان قابل توجهی در برنامه های پایبندی (عدم انجام جرایم مالی) سرمایه گذاری کرده است.»

بانک بارکلیز نیز اعلام کرد معتقد است که به «تمامی تعهدات قانونی و نظارتی خود از جمله در ارتباط با تحریم های آمریکا» پایبند بوده است.

بیشتر فعالیت های مشکوک فاش شده (SARs) در نقدینگی مربوط به دویچه بانک بود که ارزش سهامش امروز 5.2 درصد افت کرد. این بانک نیز دیروز در بیانیه ای اعلام کرد ICIJ «تعدادی از موارد قدیمی را گزارش کرده است.»

سخنگوی این بانک گفت: « ما منابع قابل توجهی را برای تقویت کنترل های خود اختصاص داده ایم و بر انجام مسئولیت ها و تعهدات خود تمرکز زیادی داریم.»

شعبه لندن HSBC و استاندارد چارترد در میان بانک هایی هستند که در سال های اخیر، مبالغ زیادی برای نقض تحریم های ایران و قوانین ضدپولشویی پرداخت کرده اند.

این گزارش های رسانه ای در حالی مطرح می شود که بانک HSBC و استاندارد چارترد، هر دو بخش اعظمی از سود خود را از مبادلات در آسیا کسب می کنند و تحت تاثیر شیوع کرونا و تنش های آمریکا و چین و بی ثباتی سیاسی در هنگ کنگ قرار گرفته اند.

به گزارش فارس،  اسناد عظیم بانکی که اخیرا در قالب یک همکاری به وسیله صدها خبرنگار و چند خبرگزاری به دست آمده، حاکی از آن است که بزرگترین مؤسسات مالی و بانک‌های جهان به صورت آگاهانه بیش از دو هزار میلیارد دلار پول کثیف را برای جنایتکاران، گانگسترها، و باندهای مواد مخدر جابجا کرده‌اند./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها