کد خبر 95565

اخبار بازارهای سهام جهان - آسیا

بازار سهام آسیا امروز تحت تاثیر گزارش برخی رسانه‌ها درباره اتهام پولشویی دو بانک بزرگ HSBC و استاندارد چارترد بوده است به طوری شاخص‌های آسیایی امروز را سراسر در محدوده قرمز قرار گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، بازارهای آسیایی در معاملات امروز بعد از ظهر تحت تاثیر اتهامات پولشویی دو بانک بزرگ بین‌المللی لیست شده در بورس هنگ‌کنگ قرار گرفتند و امروز را سراسر قرمز پی گرفتند.

در معاملات بعد از ظهر امروز بانک استاندارد چارترد در بورس هنگ‌کنگ افت 2.69 درصدی را تجربه کرد  و HSBC نیز با کاهش نزدیک به 3 درصد لیدرهای افت بازار سهام هنگ‌کنگ بودند. طبق گزارشی که «فکت‌ست» ارائه کرده است  ارزش سهام HSBC در ساعات ابتدایی معاملات پایین‌ترین حد خود در 25 سال اخیر را تجربه کرد.

خبرگزاری رویترز گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه دو بانک بزرگ HSBC و استاندارد چارترد به مدت دو دهه پولشویی کرده‌اند. این گزارش حاوی اسنادی بود که توسط دولت ایالات متحده نیز تایید شده‌اند.

بانک HSBC در بیانیه‌ای عنوان کرد توضیحی درباره این اتهام پولشویی ندارد. از سال 2012 تاکنون این بانک تلاش خود را برای مبارزه با جرایم مالی در 60 ناحیه قضایی انجام داده است».

استاتندارد چارترد نیز در بیانیه‌ای در واکنش به این گزارش منتشر شده نوشت: «همیشه تلاش‌هایی برای پولوشویی و دور زدن تحریم‌ها در این بانک و سایر بانک‌ها وجود داشته است و مسئولیت بانک‌ها این است که برنامه‌های مؤثری برای محافظت از سیستم مالی طراحی کنند. ما نیز مسئولیت خود را برای مبارزه با جرایم مالی به صورت جدی انجام می‌دهیم و در برنامه‌ها و تجهیزات مالی خود سرمایه‌گذاری کلانی انجام داده‌ایم».

در حال حاضر انتظار می‌رود که دولت ایالات متحده جرایم مالی را علیه این دوبانک فراهم کند.

بازارهای آسیایی در واکنش به این گزارش در محدوده قرمز قرار گرفتند. شاخص بورس هنگ‌کنگ امروز یک درصد از ارزش خود را از دست داد.

در چین شاخص‌ شانگهای کامپوزیت 0/4 درصد افت کرد و شنزن جزئی نیز با 0/1 درصد کاهش به کار خود پایان داد.

دولت چین در گزارشی نرخ وام‌های یک ساله و 5 ساله را بدون تغییر گذاشت و نرخ این وام‌ها همچنان به ترتیب 3.85 درصد و 4.65 درصد است.

شاخص کوسپی کره جنوبی 0/1 درصد کاهش یافت و شاخص اصلی بورس استرالیا نیز افت بیش از نیم درصدی را ثبت کرد و در ژاپن نیز به دلیل تعطیلات بورس این کشور نیز تعطیل بود.

شاخص MSCI آسیا – پاسیفیک به غیر از ژاپن 0/2 درصد کاهش یافت.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها