کد خبر 94702

فعالان بازار می‌گویند که سافت بانک با خریداری حجم زیاد سهام تکنولوژی به صورت آپشن یکی از عوامل رشد بازار در یک ماهه گذشته بوده و این می تواند برای بازار اقدامی خطرناک محسوب شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد طبق گزارشی که فایننشال تایمز منتشر کرده است شرکت سافت‌بانک در یک ماه گذشته 4 میلیارد دلار از سهام برخی شرکت‌ها را به صورت آپشن خریداری کرده است. عمده سهامی که سافت بانک خریداری کرده سهام شرکت‌های تکنولوژی است.

وال استریت ژورنال نیز گزارش داد که سافت بانک مبلغی در حدود 4 میلیارد دلار سهام شرکت‌های تکنولوژی بزرگ از جمله آمازون، مایکروسافت و نتفلیکس و حتی تسلا را خریداری کرده است.

سافت‌بانک که یک صندوق سرمایه‌گذاری 100 میلیارد دلاری است و عمده سرمایه‌گذاری‌های خود را در استارت آپ‌ها انجام می‌دهد در یک ماه گذشته سهامی را با حجم زیاد به صورت آپشن خریداری کرد که لیدرهای بازار سهام آمریکا هستند و رشد بسیار زیادی را در یک ماه گذشته داشته‌اند. اپل، آمازون، مایکروسافت، فیس‌بوک و گوگل که حدود یک چهارم ارزش اس اند پی را تشکیل می‌دهند.

این خریدهای میلیارد دلاری سافت بانک منجر به بالا رفتن ارزش شاخص اس اند پی به یک نقطه تاریخی پیش از افت سنگین دو روز آخر هفته شد و این البته صدای فعالان حرفه‌ای بازار سهام آمریکا را درآورده است.

فعالان بازار و کسانی که در حوزه آپشن معامله می‌کنند می‌گویند این ابرشرکت ژاپنی معاملات آپشن در سهام تکنولوژی را در یک ماه گذشته با مقادیر زیادی افزایش داده است. برخی فعالان بازار این اقدام سافت بانک را اقدامی خطرناک برای بازار سهام می‌دانند.

یک مدیر صندوق پوشش ریسک در بازار سهام آمریکا بر این عقیده است معاملاتی را که در حوزه آپشن اخیرا مشاهده کرده است دارای حجم بسیار بالایی هستند به طوری که خود وی تنها در یک بازه زمانی 20 ساله می تواند چننی حجم را تصور کند. گردش مالی در این حوزه بسیار وسیع است.

فقط در ماه آگوست سهام شرکت تسلا 74 درصد رشد کرده است در حالی که اپل رشد 21 درصدی داشته است و گوگل و آمازون و به ترتیب رشد 10 و 9 درصدی را تجربه کرده‌اند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها