کد خبر 94481

بانک‌های چینی گزارش مالی خود را منتشر کردند

پنج بانک بزرگ چین هفته گذشته گزارش مالی نیمه اول سال 2020 را منتشر کردند که طبق این گزارش هرکدام از این بانک‌ها به دلیل پاندمی ویروس کرونا و ارائه مشوق‌هایی در جهت جلوگیری از فروپاشی اقتصاد کشور زیان 10 درصدی را گزارش کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، پنج بانک بزرگ چین بزرگترین زیان خود در یک دهه اخیر را گزارش کردند که مهمترین دلیل آن دادن وام‌ها و مشوق‌هایی با پتانسیل زیان برای جلوگیری از تاثیرات مخرب ویروس کرونا بر اقتصاد کشور بود.

در زمانی که ویروس کرونا در کشور چین شیوع پیدا کرد بانک‌ها پیشتاز ارائه مشوق‌ها برای جلوگیری از اثرات مخرب این ویروس براقتصاد کشور بودند و به همین دلیل اقدام به دادن وام‌هایی کردند که نتیجه آنها زیان 10 درصدی در نیمه اول سال 2020 نسبت به مدت مشابه سال قبل بود.

پنج بانکی که هفته گذشته گزارش سودآوری خود را منتشر کردند عبارت بودند از: بانک صنعتی و بازرگانی چین، بانک ساختمان چین، بانک کشاورزی چین، بانک چین، بانک ارتباطات چین.

تمامی بانک‌های مذکور زیان حداقل 10 درصدی را گزارش کردند. این وضعیت تقریبا بر اکثر بانک‌های جهان حاکم بود چرا که انها مجبور بودند مشوق‌هایی برای جلوگیری از تاثیرات پاندمی کرونا ارائه دهند.

25

«جیسون تان» تحلیل‌گر «کردیت سایت» به سی ان بی سی گفت: از بانک‌ها خواسته شد که خدمات ملی ارائه دهند و از اقتصاد کشور به هزینه توان عملیاتی خود حمایت کنند».

طبق گزارش‌های منتشر شده این پنج بانک جمعا به میزان 67 میلیارد و 700 میلیون یوان معادل 9 میلیارد و 900 میلیون دلار کاهش سود را در نیمه اول سال نسبت به مدت مشابه سال قبل گزارش کردند.

بانک‌های چینی که دارای بیشترین دارایی‌ها در جهان هستند در خط مقدم تلاش دولت برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی کشور در دو حوزه خانوار و تجارت قرار داشتند. مقامات پکن از مؤسسات مالی خواستند تا حداقل 1.5 تریلیون یوان معادل 219 میلیارد دلار از سود خود را امسال برای کمک به شرکت‌ها از طریق کاهش نرخ وام‌دهی به آنها و به تعویق انداختن مدت زمان بازپرداخت وام‌ها قربانی کنند.

طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول اقتصاد چین امسال نهایتا بتواند 1 درصد رشد کند که ضعیفترین رشد اقتصادی کشور در چهل سال اخیر محسوب می‌شود. این در حالی است که اقتصاد چین تنها کشوری است که چشم‌انداز مثبت رشد اقتصادی دارد در حالی که کشورهایی مانند فرانسه و اسپانیا حداقل 12 درصد کاهش رشد اقتصادی در سال 2020 را تجربه خواهند کرد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها