کد خبر 94348

در نشست سالانه فدرال رزرو

رئیس فدرال رزرو آمریکا در سخنرانی خود در نشست سالانه فدرال رزرو از تغییر در سیاست‌های این نهاد نسبت به نرخ تورم و بیکاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، جروم پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا در جلسه سخنرانی امروز خود در جکسون هول وایومینگ تغییر عمده در سیاست‌های پولی فدرال رزرو را اعلام کرد.

طبق این سیاست جدید فدرال رزرو اجازه خواهد داد که نرخ تورم از حد نرمال خود یعنی 2 درصد بالاتر برود تا بتواند از بازار کار آمریکا پشتیبانی کند.

طبق این سیاست که پاول آن را «بروزرسانی سیاست پولی فدرال رزرو» نامید، بانک مرکزی با سیاست هدف‌گذاری نرخ تورم میانگین موافقت می‌کند. بدین معنا که فدرال رزرو اجازه خواهد داد که نرخ تورم به صورت معتدلی و برای یک مدت زمان مشخصی بالای نرخ تعیین شده این نهاد یعنی 2 درصد حرکت کند.

این تغییر عمده در سیاست کنونی فدرال رزرو که نرخ تورم 2 درصدی را هدف گرفته بود از آن به عنوان «استراتژی سیاست پولی و اهداف بلندمت‌تر» یاد می‌شود که اولین بار در سال 2012 اتخاذ شد.

معنای دیگر این سیاست این است که فدرال رزرو تا زمانی که نرخ بیکاری کاهش بیابد و نیز مادامی که نرخ تورم افزایش پیدا نکند، تمایل چندانی برای افزایش نرخ بهره ندارد. مقامات بانک مرکزی آمریکا به طور سنتی بر این عقیده بوده‌اند که که نرخ بیکاری پایین به طرز خطرناکی منجر به افزایش نرخ تورم خواهد شد. اما در سال‌های اخیر این اتفاق نیفتاده است و با وجود اینکه نرخ بیکاری در پایین‌ترین حد خود بوده است اما همزمان نرخ تورم نتوانسته است نقطه 2 درصدی تعییین شده را لمس کند.

این سخنان رئیس فدرال رزرو آمریکا که سیاست جدیدی در ساختار فدرال رزرو محسوب می‌شود می‌توان آن را به نوعی کناره‌گیری از سیاست‌های قدیمی این نهاد توصیف کرد.

پاول گفت: بسیاری این سیاست فدرال رزرو در راستای افزایش نرخ تورم را یک سیاست ضد ابتکاری می‌دانند، با این حال تورم شدیدا پایین ریسک بسیار بزرگی برای اقتصاد کشور محسوب می‌شود.

سخنرانی پاول همچنین خبر از تغییر رویکرد فدرال رزرو نسبت به نرخ بیکاری در کشور داشت. در حالی که پیش از این از عبارت «انحراف نرخ اشتغال نسبت به حد بیشنیه» استفاده می‌شد اما در رویکرد جدید پاول از عبارت »ارزیابی‌ کسری نرخ اشتغال نسبت به حد بیشینه» استفاده کرد.  

این عبارت پاول بدین معناست که بازیابی نرخ اشتغال در آمریکا و رساندن آن به حد قبلی زمان‌بر است و ممکن است پایدار باشد و این پایداری تا زمانی است که تغییر عمده ای در نرخ تورم رخ دهد.

رئیس فدرال رزرو همچنین اعلام کرد که این نهاد هدف مشخصی را برای نرخ بیکاری تعیین نخواهد کرد اما در عوض شرایطی را در جهت اشتغال کامل فراهم خواهد کرد. پاول همچنین گفت که همچنان بر این عقیده است که نرخ تورم 2 درصدی یک نرخ نرمال برای وضعیت کنونی اقتصاد کشور است.

انتهای خبر .

 

ارسال نظر

تازه ها