کد خبر 104559

با اعمال محدودیت زیست‌محیطی دولت چین بر روی فولادسازان شهر تانگشان چین قیمت سنگ‌آهن در جهان با افت شدید هفتگی مواجه شد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت سنگ آهن در نتیجه وضع محدودیت‌ها بر روی کارخانجات آلاینده تولید فولاد در چین و دستور کاهش تولید و ظرفیت تولید فولاد و به تبع آن کاهش خرید سنگ آهن توسط این کشور با افت قیمت مواجه شد.

طبق گزارش روز جمعه متال بولتن قیمت سنگ آهن عیار 62 درصد در بنادر شمالی چین با کاهش 4.25 درصدی نسبت به جلسه معاملاتی قبل به 165 دلار و 53 سنت در هر تن رسید.

همچنین قیمت هر تن سنگ‌آهن برای تحویل ماه می در بورس کالای دالیان چین به هر تن 163 دلار و 11 سنت رسید که در طی هفته با افت 6 درصدی روبرو شده است.

وزارت اکولوژی و محیط زیست چین از مقامات ایالت تانگشان که بزرگترین شهر فولادسازی چین محسوب می‌شود خواسته که چهار فولادساز بزرگ این شهر را به جرم نقض قوانین مرتبط با آلودگی محیط زیست در طی روزهای شدید آلودگی این کشور جریمه کند.

مقامات شهر تانگشان چین روز 8 مارس نسخه جدید قوانین مربوط به آلودگی زیست‌محیطی را ابلاغ کردند و خواهان کاهش تولید فولادسازان و شرکت‌های تولیدکننده زغال سنگ شدند.

همین امر باعث شد که امیدها به افزایش قیمت سنگ آهن بعد از تعطیلات سال نوی چینی نقش بر آب شود. وضع این محدودیت‌ها بر روی فولادسازان چینی باعث کاهش 10 دلاری قیمت هر تن سنگ آهن تنها در یک روز شد.

طبق گزارش «اس اند پی گلوبال» صادرات سنگ آهن توسط شرکت‌های بزرگ «ریو تینتو»، «بی اچ پی»، «واله»، «فورتسکیو» و «روی هیل» در استرالیا و همچنین بندر «سالدانها» در آفریقای جنوبی در ماه فوریه نسبت به ماه ژانویه با افت بیش از 11 درصدی مواجه شده است. این در حالی است که صادرات سنگ آهن این معادن در ماه فوریه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 3.3 درصدی داشته است.

بررسی داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که هر ساله صادرات ماه فوریه از صادرات ژانویه به دلیل مسائل آب و هوایی در استرالیا و برزیل معمولا کمتر بوده است.

جمع صادرات ژانویه و فوریه سنگ آهن توسط چهار شرکت بزرگ استرالیا به 126 میلیون و 700 هزار تن رسیده  که 4 میلیون و 200 هزار تن نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها