کد خبر 103855

بازارهای مالی جهان این هفته نیز رویدادهای مهمی را پیش رو خواهند داشت که علاوه بر افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه، گزارش اشتغال ماه فوریه آمریکا، سخنرانی رئیس فدرال رزرو، نشست اوپک پلاس برای تصمیم‌گیری درمورد افزایش تولید و بودجه بریتانیا و انتشار داده‌های اقتصادی حوزه یورو از عوامل تاثیرگذار بر بازارهای مالی طی هفته خواهند بود.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، این هفته بازارهای مالی در حالی به استقبال هفته جدید می‌روند که افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه آمریکا کل اقتصاد جهان را در حول و هراس قرار داده است و این وضعیت به گونه‌ای بود که اونس طلا اکنون در آستانه ورود به کانال 1600 دلاری قرار گرفته است. این هفته رویدادهای دیگری نیز به وقوع خواهند پیوست که هرکدام از آنها می‌تواند به تنهایی بازارها را جهت‌دهی کند.

1. تغییر و تحول در پرتفوی سهامداران با رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه

حرکت سرمایه‌گذاران به سمت سهام انرژی، مالی و سایر شرکت‌ها در نتیجه خوشبینی نسبت به چشم‌انداز اقتصادی کشور از اتفاقات روزهای اخیر بازار سهام آمریکا بوده است. این در حالی است که رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه منجر به خروج سرمایه‌گذاران از سهام شرکت‌های فناوری شده است. سهام فناوری در شرایط کرونایی و رکود اقتصادی با توجه به اینکه معطوف به آینده هستند بازدهی خوبی را نصیب سرمایه‌گذاران کرده‌اند اما در شرایط خوب اقتصادی وضعیت معکوس خواهد شد.  

سهام فناوری نسبت به بازدهی اوراق خزانه بسیار حساس هستند چرا که ارزش آنها به شدت بر روی سودهای آینده معطوف است و این در حالی است که در زمان افزایش نرخ بهره بازدهی این سهام به شدت افت خواهد کرد.

2. گزارش اشتغال ماه فوریه  

بسته 1.9 تریلیون دلاری «جو بایدن» روز شنبه در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد و اکنون وارد مجلس سنا برای تصویب نهایی شده است. در همین راستا گزارش اشتغال ماه فوریه ایالات متحده وضعیت بازار کار آمریکا در آینده را ترسیم خواهد کرد.

درخواست بیمه بیکاری در یک هفته گذشته شدیدا کاهش یافت و به کمترین حد سه ماه اخیر رسید. این بدین معناست که کاهش آمار ابتلا به کرونا در آمریکا رابطه‌ی معکوسی با وضعیت بازار کار آمریکا دارد. این در حالی است که هزینه مصرف کننده و همچنین شاخص خرده‌فروشی ایالات متحده در ژانویه قدرتمند ظاهر شدند که می‌تواند نشانه بهبود رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه اول سال 2021 باشد.  

اقتصاددانان در نظرسنجی‌ها برآورد کرده‌اند 165 هزار نفر در ماه فوریه وارد بازار کار شده‌اند و این در حالی است که طبق داده‌های وزارت کار آمریکا تعداد کسانی که در ماه ژانویه شغل پیدا کردند 49 هزار نفر بود.

3. سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا

افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه آمریکا سرمایه‌گذاران بازار سهام را نگران کرده است  و این هفته مقامات فدرال رزرو آمریکا و همچنین رئیس آن یعنی «جروم پاول» درباره این پدیده صحبت خواهد کرد. مقامات فدرال رزرو نسبت به بالا رفتن نرخ بازدهی اوراق نگرانی ندارند و پاول این هفته در کنفرانس آنلاین وال استریت ژورنال درباره اوراق و دلایل افزایش نرخ بازدهای آنها و همچنین تاثیر آنها بر اقتصاد کشور صحبت خواهد کرد.

4. برگزاری نشست اوپک پلاس

قیمت نفت در حال حاضر به بالاترین حد خود در 13 ماه اخیر رسیده است و اعضای اوپک پلاس در نشست روز پنجشنبه خود درباره افزایش عرضه نفت به بازارها تصمیم‌گیری خواهند کرد.

روسیه علاقه زیادی به افزایش تولید خود دارد و این در حالی است که عربستان سعودی در نشست قبلی خود به صورت داوطلبانه یک میلیون بشکه از تولید خود را کاهش داد تا بتواند از قیمت نفت در جهان حمایت کند. این میزان کاهش تولید در ماه مارس به اتمام می‌رسد و احتمالا افزایش عرضه نفت به بازار از ماه آوریل آغاز شود. تصمیم اوپک بر قیمت نفت بسیار اثرگذار است و افزایش عرضه نفت به بازار می‌تواند بر قیمت نفت فشار وارد کند.

5. بودجه بریتانیا و انتشار داده‌های حوزه یورو

وزیر مالیه بریتانیا «ریشی سوناک» روز چهارشنبه درباره افزایش هزینه‌ها در بودجه دولت بریتانیا صحبت خواهد کرد و به احتمال زیاد این آخرین حمایت بودجه‌ای دولت برای مقابله با شیوع کرونا در کشور خواهد بود. حمایت بودجه دولت بریتانیا از اقتصاد کشور قرار است حدود 418 میلیارد دلار باشد که می‌تواند در ریکاوری اقتصاد انگلستان از آسیب‌های ویروس کرونا بسیار مؤثر باشد.

در حوزه یورو نیز طی هفته داده‌های مربوط به نرخ تورم، شاخص خرده‌فروشی و نرخ بیکاری منتشر خواهند شد که نگاهی کلی از وضعیت اقتصاد اروپا را به دست سرمایه‌گذاران خواهد داد. جلسه بعدی بانک مرکزی اروپا در ماه مارس برگزار خواهد شد و آخرین تحولات اقتصادی اروپا در نشست آینده این بانک بررسی خواهد شد.

انتهای گزارش

 

ارسال نظر

تازه ها