کد خبر 103812

برای جبران تعطیلات سال نو چینی، در اواسط فوریه تولید فولاد خام در این کشور افزایش یافت و به رکورد بالای ۲ میلیون و ۲۸۲ هزار تن در روز در دوره ۱۱ تا ۲۰ فوریه رسید.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از ️آرگوس، میزان تولید روزانه چدن نیز در مقایسه با دوره اول تا ۱۰ فوریه با ۵.۴۸ درصد رشد به ۲ میلیون و ۲۱ هزار تن رسید که در مقایسه با سال قبل با ۱۷ درصد افزایش مواجه بود.

تولید روزانه محصولات نهایی فولاد نیز در مقایسه با دوره اول تا ۱۰ فوریه با ۵.۱ درصد افزایش به ۲ میلیون و ۱۲۱ هزار تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با ۲۵.۳ درصد افزایش همراه بوده است.

تولید فولاد خام در سال گذشته به رکورد ۱ میلیارد و ۵۳ میلیون تن رسید زیرا تقاضای بخش ساخت و ساز و تولید پس از قرنطینه ناشی از Covid-۱۹ به سرعت بهبود یافت.

قیمت نورد گرم شانگهای (HRC) با ۱۷۸۰ یوان (۲۷۴.۵ دلار) در هر تن افزایش نسبت به ماه آوریل به ۴۹۷۰ یوان (۷۶۷ دلار در هر تن) در دسامبر افزایش یافت که بالاترین میزان از فوریه ۲۰۱۶ (پنج سال گذشته) تا کنون است.

چین با ظرفیت بهره برداری قوی بخش تولید و فعالیت های ساختمانی در سال ۲۰۲۱، اقتصاد خود را پس از چندین دوره قرنطینه سال گذشته تحریک کرده و این موضوع به تقاضای بازارهای رو به بهبود جهانی افزوده است.

پکن براساس برنامه پنج ساله جدید خود، شروع به ترغیب اهداف سبز کرده و برخی مقامات خواستار کاهش تولید فولاد در سال ۲۰۲۱ شده اند اما تاکنون اختلالات تعمیر و نگهداری و محدودیت های آلودگی نتوانسته رشد تولید را مهار کند.

مارس و آوریل هر ساله برای مصرف فولاد به ویژه فولادهای ساختمانی نظیر میلگرد و مفتول، فصل سنتی بالا محسوب می شود. موجودی فولاد چین در اواخر فوریه تا اوایل ماه مارس به اوج خود رسید در حالی که چشم انداز خوش بینانه بازار، تولید بیشتر را برای بعد از تعطیلات سال جدید قمری در طول ۱۱ تا ۱۷ فوریه، حفظ کرده است.

موجودی ایجاد شده فولادسازان چینی در سال گذشته وقتی که قرنطینه های ناشی از کرونا، تقاضا را کاهش داد و موجودی ها را به سطح بالایی رساند، فراموش نشده است. CISA میزان موجودی فولاد اعضای خود را در طی دوره ۱۱ تا ۲۰ فوریه ۱۷.۵۵ میلیون تن اعلام کرد که نسبت به اول تا ۱۰ فوریه ۲۱.۳ درصد افزایش داشته هر چند خوشبختانه ۱۷.۸ درصد کمتر از ۲۱.۳۴ میلیون تن مدت مشابه سال قبل است.

موجودی اعضای CISA در ۱۰ مارس ۲۰۲۰ رکورد زد و به ۲۱.۴ میلیون تن افزایش یافت اما با سرعت چین در کنترل بیماری Covid-۱۹ و بازگشایی اقتصاد این کشور، موجودی به سرعت کاهش یافت.

یک تولیدکننده شمال چین به آرگوس گفت: ما هیچ فاکتور عمده منفی ایی برای کاهش شدید قیمت در سال جاری مشاهده نمی کنیم.

قیمت های نورد گرم HRC شانگهای طی ۳۱ دسامبر تا ۲۴ فوریه با افزایش ۲۵۰ یوانی (۳۸.۵ دلاری) به ۴،۸۳۰ یوان (۷۴۵ دلار) افزایش یافت. در همین مدت قیمت میلگرد شانگهای با ۹۰ یوان (۱۴ دلار) افزایش به ۴،۵۶۰ یوان (۷۰۴ دلار) در هر تن رسید./ کالاخبر

 

ارسال نظر

تازه ها