کد خبر 103329

کمبود عرضه مس در جهان و رشد تقاضا با پایان تعطیلات سال نوی چین باعث قرار گرفتن قیمت مس در نقطه بالاترین حد 9 سال اخیر خود شد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت جهانی مس در معاملات دیروز با افزایش شدید قیمت در نتیجه رشد تقاضا روبرو شد به طوری که هر تن مس تحویل ماه مارس در معاملات دیروز بورس نیویورک به بالای 9 هزار دلار رسید که بالاترین قیمت در 9 سال اخیر این فلز سرخ محسوب می‌شود.

بررسی قیمت فلز سرخ از ابتدای سال تاکنون نشان می‌دهد که هر تن مس از ابتدای سال تاکنون رشد 15 درصدی داشته و این در حالی است که تنها در یک هفته گذشته 7.3 درصد افزایش قیمت را ثبت کرده است.

طبق گفته کارشناسان کاهش تولید کشور پرو به عنوان بزرگترین تولیدکننده مس در جهان باعث فشار بر عرضه این فلز و رشد قیمتی آن شده است. بانک بزرگ سیتی گروپ در گزارشی که در بلومبرگ منتشر شده است از کاهش 500 هزار تنی مس در جهان در سمت عرضه خبر داده است.

ذخایر کنونی مس در جهان به شدت افت کرده به طوری که موجودی انبارهای بورس فلزات لندن به 75 هزار و 700 تن رسیده که کمترین میزان از سال 2005 است.

افزایش قیمت مس باعث افزایش سودآوری شرکت های بزرگ تولیدکننده مس در جهان شده است. شرکت BHP از ابتدای سال تاکنون 12.8 درصد رشد سودآوری داشته و شرکت «فرست کوانتوم» نیز خبر از رشد 15.5 درصدی سوددهی داده است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها