کد خبر 103102

انجمن صادرکنندگان و وادرکنندگان میلگرد گزارش داد

طبق گزارش انجمن صادرکنندگان و واردکنندگان میلگرد با توجه به کاهش بی‌ثباتی‌ها در بازارهای جهانی در سال 2021 قیمت مقاطع طویل فولادی در سال 2021 با افزایش قیمت مواجه خواهند شد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، انجمن صادرکنندگان و واردکنندگان میلگرد (ایرپاس) در گزارشی روز چهارشنبه به بررسی وضعیت بازار جهانی مقاطع طویل فولادی پرداخت.

طبق گزارش این انجمن چشم‌انداز بازار مقاطع طویل فولادی با وجود نوسان‌های بسیار در سال 2021 همچنان روشن است. این گزارش می‌افزاید سال 2021 به نظر می‌رسد با توجه به کاهش بی‌ثباتی در بازارهای جهانی مقاطع طویل فولادی دوباره روند صعودی خواهند داشت و تقاضا برای این محصولات افزایش خواهد یافت.

چین

طبق گزارش ایرپاس چین در سال 2021 فاکتور مهمی در بازار جهانی مقاطع طویل فولادی خواهد بود. این کشور همچنان به افزایش تولید مقاطع طویل فولادی ادامه خواهد داد و به همین دلیل افزایش قیمت‌ها معتدل‌تر از دسامبر سال 2020 خواهد بود. از ابتدای سال تاکنون قیمت‌هایی که صادرکنندگان برای محصولات خود ارائه داده‌اند تا حدی گیج‌کننده بوده‌ و خریداران از این بابت همچنان نگران هستند.

طبق گزارش انجمن جهانی فولاد در سال 2020 تولید فولاد خام چین 5.8 درصد افزایش یافت و به 1 میلیارد و 5 میلیون تن رسید و این در حالی است که در سال 2019 تولید این محصول 995 میلیون و 756 هزار تن بوده است.

در ماه دسامبر 2020 چین 4 میلیون و 850 هزار تن فولاد ساخته شده تولید کرد که رشد 3.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2019 و رشد بیش از 10 درصدی نسبت به ماه نوامبر 2020 داشته است. کل صادرات محصولات ساخته شده فولادی چین در سال 2020 حدود 53 میلیون و 671 هزار تن بوده که نسبت به سال 2019 افت بیش از 16.5 درصد داشته است.

میانگین قیمت میلگرد در ماه فوریه 2021 طبق ارزیابی‌های نشریه متال بولتن 626 دلار در هر تن بوده که از ماه دسامبر تاکنون رشد 44 دلاری داشته است. در حال حاضر طبق گزارش «ایرپاس» چین در تعطیلات به سر می‌برد و باید منتظر پایان تعطیلات بود تا روند بازار میلگرد را مشاهده کرد.

ایرپاس در ادامه گزارش خود نوشته است تولید چین بعد از تعطیلات کاهش خواهد یافت و رقابت جهانی برای میلگرد همچنان بالا خواهد بود و قیمت مواد خام فولادی نیز با افزایش مواجه خواهد شد.

در یک هفته اخیر قیمت هر تن سنگ آهن با عیار 62 درصد رشد بیش از 6 درصدی را تجربه کرده و به 166 دلار در هر تن رسیده و نسبت به ابتدای ماه فوریه رشد 9 دلار و 81 سنتی داشته است.

اروپا

انجمن صادرکنندگان و واردکنندگان میلگرد در گزارش خود از وضعیت بازار اروپا نوشته‌ است فعالیت‌های ساختمانی در اروپا با توجه سرمای نه چندان شدید همچنان فعال خواهد بود و متوقف نخواهد شد. در همین راستا تقاضای میلگرد اروپا همچنان در وضعیت خوبی به سر می‌برد. این انجمن در گزارش خود از بازار اروپا نوشته است در صورت بازگشت به کار کارگران مصرف میلگرد افزایش خواهد یافت و دولت‌ها نیز از وجوه مربوط به پاندمی کرونا اقدام به هزینه برای خرید محصولات ساختمانی خواهند کرد.

ایرپاس در گزارش خود آورده است تا پایان تابستان بار پاندمی کرونا بر روی زندگی مردم از بین خواهد رفت و مردم به زندگی نرمال خود باز خواهند گشت چرا که روند تزریق واکسن کرونا اکنون مثبت ارزیابی می‌شود.

در ماه ژانویه تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از کمیسیون اروپا درخواست کردند اقدامات حمایتی برای حفظ صنایع کشور را بر روی واردات صنایع فولادی تمدید کند. کمیسیون اروپا در سال 2018 یک سری محدودیت‌های وارداتی را بر روی واردات فولاد برای محافظت از تولید داخل کشورها وضع کرد که این اقدامات تا پایان ژوئن امسال منقضی خواهند شد. منابع آگاه اعلام کرده‌اند کمیسیون اروپا بررسی امکان تمدید محدودیت‌های واردات فولاد را آغاز کرده است.

طبق قانون سازمان تجارت جهانی اگر مدت زمان محدودیت‌ها در راستای حمایت از صنایع کشور از سه سال تجاوز کند صادرکنندگان می‌توانند به دلیل عدم دسترسی به بازار درخواست غرامت کنند.

ایالات متحده

انجمن صادرکنندگان و واردکنندگان میلگرد در گزارش خود از وضعیت فولاد در ایالات متحده می‌نویسد که دولت جو بایدن احتمالا همچنان به بخش 232 مربوط به تعرفه‌ها تا مدتی پایبند خواهد بود اما در میان مدت احتمالا شرایط بهتر خواهد شد. دولت ترامپ در راستای حمایت از صنایع فولاد و آلومینیوم داخلی بر روی واردات فولاد و آلومینیوم تعرفه وضع کرد که باعث کاهش بازارهای هدف صادرکنندگان فولاد شده است.

چشم‌انداز بازار قراضه فولاد

افزایش شدید قیمت قراضه  و فولاد از دسامبر 2020 باعث ایجاد یک چرخه بزرگ در سال 2021 شده است. ایرپاس در گزارش خود اعلام کرده بعد از تقاضای زیاد قراضه در دسامبر سال 2020 بازار قراضه در ماه ژانویه بسیار حساس شد. قیمت در راستای افزایش فعالیت ذخیره‌سازی به سرعت بالا رفته بود و افت ناگهانی قیمت قراضه بسیاری از فعالان این بازار را با نگرانی روبرو کرده است.

طبق ارزیابی نشریه متال بولتن قیمت هر تن قراضه آهن از مبدا آمریکا به مقصد ترکیه در تاریخ 11 فوریه به ازای هر تن 409 دلار بوده است در حالی که در تاریخ 4 ژانویه قیمت هر تن 472 دلار  و در تاریخ اول دسامبر 2020 نیز قیمت هر تن قراضه 356 دلار بود.

ارزیابی ایرپاس نشان می‌دهد بازار قراضه همچنان با کمبود عرضه مواجه است و تقاضا نیز به دلیل افزایش تولید فولاد در حال افزایش است. طبق پیش‌بینی ایرپاس قیمت قراضه در ماه فوریه در نتیجه افزایش خرید از بازارهای مختلف جهانی وضعیت باثباتی را پشت سر خواهد گذاشت.

انتهای گزارش

 

ارسال نظر

تازه ها