کد خبر 102892

سازمان ملل گزارش داد:

سازمان ملل متحد در گزارش جدید از ریکاوری سریع چین به همراه برخی کشورهای شرق آسیا از بحران کرونا، سهم‌شان از تجارت جهانی را در سال ۲۰۲۰ افزایش دادند.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، گزارش جدید سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که ریکاوری سریع از بحران کرونا به چین و برخی کشورهای شرق آسیا کمک کرد تا سهم خود از تجارت جهانی را در سال ۲۰۲۰ افزایش دهند. این در حالی است که اغلب اقتصادهای جهان با افت شدید صادرات و واردات روبرو شدند.

آنکتاد، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد، در تحلیل جدید خود اعلام کرد تجارت کالا در منطقه شرق آسیا در سه ماهه پایانی سال گذشته ۱۲ درصد رشد کرده است هرچند رشد تجارت در تمام نقاط این منطقه اتفاق نیافتاده است.

اقتصاددان آنکتاد، الساندرو نیکیتا، که روی این گزارش کار کرده است می‌گوید: پروسه ریکاوری نامساوی بوده است و بسیاری از کشورها عقب مانده‌اند.

در این میان چین توانسته است بیشترین سهم بازار را به دست آورد. از این جمله می‌توان به بخش‌هایی که از پاندمی آسیب زیادی دیده بودند اشاره کرد. بخش‌هایی مانند تجهیزات حمل‌ونقل و وسایل حمل‌ونقل جاده‌ای. همچنین آنکتاد گزارش داد که ویتنام، تایلند و تایوان تقاضای اضافی در بخش‌های تجهیزات ارتباطاتی و ماشین‌آلات دفتری را به دست آوردند.

بزرگترین اقتصاد جهان، آمریکا، بزرگترین بازنده بازار تجارت بود و با بزرگترین افت حجم تجارت نسبت به همه کشورهای جهان روبرو شد. روسیه و اتحادیه اروپات هم در رده‌های بعدی بزرگترین بازندگان سهم تجارت جهانی بودند./ مهر

 

ارسال نظر

تازه ها