کد خبر 101730

تحلیل‌گران بازار آلومینیوم بر این عقیده هستند که با توجه به تقاضای قدرتمند چین و کاهش موجودی انبارها قیمت آلومینیوم در سه ماهه اول سال 2021 در بورس کالای شانگهای رشد خواهد کرد اما در نیمه دوم سال به دلیل افتتاح پروژه‌های جدید تولید روند قیمت نزولی خواهد شد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از متال مارکت، تحلیل‌گران و کارشناسان بازار آلومینیوم بر این عقیده هستند که قیمت آلومینیوم در سه ماهه اول سال به دلیل تقاضای زیاد چین و افت شدید ذخایر با افزایش روبرو خواهد شد.

«یانگ کائو» تحلیل‌گر بازار آلومینیوم در سخنانی به نشریه «متال بولتن» گفته است قیمت هر تن آلومینیوم در بورس کالای شانگهای احتمالا در سه ماهه اول سال 2021 بین 15000 تا 16500 یوان نوسان خواهد داشت و بعد از سه ماهه دوم سال روند نزولی قیمت آن آغاز خواهد شد.

تقاضا و مصرف آلومینیوم

«کائو» همچنین در برآورد خود از میزان مصرف آلومینیوم گفت مصرف آلومینیوم اولیه در سال 2021 حدود 2.9 درصد افزایش خواهد یافت و این در حالی است که در سال 2020 میزان رشد مصرف آلومینیوم 2.6 بوده است. این تحلیل‌گر بازار آلومینیوم همچنین می‌گوید که با توجه به اینکه تقاضا همیشه در سه ماهه دوم سال برای آلومینیوم افزایش می‌یابد این عامل نیز می‌تواند قیمت آلومینیوم را در بورس کالای شانگهای افزایش دهد.

عرضه آلومینیوم

در بخش عرضه نیز طبق پیش‌بینی «کائو» نیمه دوم سال 2021 با توجه به افزایش عرضه به ویژه از جانب چین قیمت آلومینیوم کاهش خواهد یافت. طبق برآوردهای صورت گرفته مازاد عرضه چین در سال 2020 حدود 50 هزار تن بوده در حالی که طبق بررسی‌ها این مازاد در سال 2021 به 350  هزار تن خواهد رسید که قیمت را به صورت تدریجی در نیمه دوم سال 2021 کاهش خواهد داد.

یکی از دلایل رشد مازاد آلومینیوم در نیمه دوم سال 2021 پروژه‌های جدید آلومینیوم است. قیمت نسبتا پایین آلومینای چین تولیدکنندگان آلومینیوم را قادر ساخته که به ازای هر تن آلومینیوم 16000 یوانی حدود 3000 تا 3500 یوان سودآوری کنند. همین امر باعث افزایش پروژه‌های تولید آلومینیوم با استفاده از آلومینای ارزان شده است.

از طرف دیگر افزایش ظرفیت تولید آلومینیوم تا انتهای سال 2021 کاملا مشهود خواهد بود، چرا که اکثریت پروژه‌های جدید برنامه‌ریزی کرده‌اند که تا پایان سال 2021 به ظرفیت کامل تولید خود برسند. اگرچه برخی از این پروژه‌ها در نیمه اول سال تکمیل خواهند شد اما قدرت تاثیرگذاری آنها با توجه به تقاضای قدرتمند چین قابل توجه نخواهد بود.

انتهای گزارش

 

ارسال نظر

تازه ها