کد خبر 101392

بازارهای مالی این هفته رویدادهای مهمی را پیش رو دارند که شاید مهمترین آنها بیش از آنکه مسائل اقتصادی باشند بیشتر ماهیت سیاسی داشته باشند که مربوط به ادامه تلاش دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ و نیز تلاش برای جلب موافقت جمهوری‌خواهان برای این استیضاح است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در هفته پیش رو مسائل سیاسی احتمالا مهمترین رخدادهای تاثیرگذار بر بازارهای مالی خواهند بود به ویژه اینکه مجلس نمایندگان آمریکا پروژه استیضاح ترامپ در روزهای آخر دوره ریاست جمهوری او را کلید زده است. در پایین پنج رویداد مهم بازارهای مالی جهان در هفته پیش رو تشریح می‌شود:

1. ادامه تلاش دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ

دموکرات‌ها پروژه استیضاح ترامپ را برای بار دوم کلید زده‌اند اما اینکه آنها موفق می‌شوند نظر جمهوری‌خواهان را جلب کنند بعید به نظر می‌رسد. ترامپ حتی بعد از دوران ریاست جمهوری‌اش خبرساز خواهد بود و در صورتی که محکوم شود بسیاری از مزایای ریاست جمهوری از جمله بحث امنیت، بازنشستگی و حضور دوباره در انتخابات از او گرفته خواهد شد. اما این امر نیاز به دو سوم آرای مجلس سنا دارد که بدین معناست 17 سناتور جمهوری خواه باید با دموکرات‌ها همراه شوند.

2. امیدها به بسته نجات مالی دموکرات‌ها

پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات مجلس سنای ایالت جورجیا راه را برای تصویب بسته‌های بزرگتر مالی هموار کرده است و سرمایه‌گذاران امیدوارند بسته‌های اقتصادی درسال 2021 به سرانجام برسند. بایدن نیز پیش از این وعده بسته‌های مالی و افزایش مالیات‌ها را داده بود.

وزارت کار آمریکا این هفته نرخ اشتغال آمریکا را منتشر کرد که طبق این گزارش در ماه دسامبر بعد از 8 ماه متوالی ایالات متحده شاهد افزایش بیکاری بود. بعد از اعلام بایدن مبنی بر اینکه بسته نجات مالی وی بیش از 2 تریلیون دلار خواهد بود بازار سهام روز جمعه رکوردزنی کرد. بسته مالی پیشنهادی بایدن شامل بیمه بیکاری و پرداخت اجاره خواهد بود. این بسته مالی قرار است روز پنجشنبه رونمایی شود.

3. انتشار داده‌های اقتصادی در آمریکا و سخنرانی رئیس فدرال رزرو

روز چهارشنبه و جمعه به ترتیب قرار است نرخ تورم مصرف کننده و همچنین شاخص‌ خرده فروشی ماه دسامبر منتشر شود. انتظار می‌رود نرخ تورم اندکی افزایش یابد اما انتظار فدرال رزرو را برآورده نکند. از طرف دیگر نیز انتظار می‌رود شاخص خرده فروشی به دلیل افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا و افزایش محدودیت‌ها افت کند.

روز پنجشنبه رئیس فدرال رزرو آمریکا قرار است سخنرانی کند. پیش از این وی اعلام کرده بود نرخ بهره تا سال 2023 و تا زمانی که نرخ اشتغال و تورم بهبود پیدا کند نزدیک صفر خواهد بود و گفته بود مسیر اقتصاد کشور بسته به وضعیت ویروس کرونا خواهد داشت.

سایر اعضای فدرال رزرو نیز برنامه سخنرانی ترتیب داده‌اند از جمله: رافائل بوستیچ رئیس فدرال رزرو آتلانتا، لورتا مستر رئیس فدرال رزرو کلیولند، اریک روزنگرین رئیس فدرال رزرو بوستون، پاتریک هارکر رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا، ریچارد کلاریدا نایب رئیس هیئت رئیسه فدرال رزرو و نیز لائل برینارد عضو هیئت رئیسه فدرال رزرو آمریکا.

4. انتشار گزارش سود سه ماهه چهارم بانک‌های آمریکایی

این هفته بانک‌های بزرگ آمریکایی گزارش سودآوری سه ماهه چهارم خود را منتشر می‌کنند. سرمایه‌گذاران آمریکایی چشم‌های خود را به گزارش بانک‌های جی پی مورگان، سیتی گروپ و ولز فارگو دوخته‌اند و می‌خواهند ببینند با وجود ویروس کرونا و نرخ بهره بسیار پایین درآمد آنها در این فصل پایانی سال 2020 چه تغییری کرده است. برخی از سرمایه‌گذاران بر این عقیده هستند که میزان سودآوری و داده‌های اقتصادی نقش مهمتری در اثرگذاری بر بازار سهام طی سال 2021 خواهد داشت.

«رابرت آلمیدا» سبدگردان و استراتژیست سرمایه‌گذاری جهانی در صندوق سرمایه‌گذاری MFS بر این عقیده است در تمامی طول سال 2020 سود شرکت‌ها به دلیل شرایط خاص سال 2020 اهمیت زیادی برای سرمایه‌گذاران نداشت و آنها بیشتر به مسئله مسائل کلان از جمله بسته‌های مالی و واکسن توجه می‌کردند اما در حال حاضر به نظر می‌رسد مسائل خرد از جمله سودهای شرکتی نسبت به مسائل کلان اهمیت بیشتری داشته باشند.

5. وضعیت واکسن کرونا

مقامات سلامت ایالات متحده در تلاش هستند که تزریق واکسن کرونا را تسریع ببخشند. روز جمعه هفته گذشته تعداد 4 هزار نفر در آمریکا به ویروس کرونا مبتلا شدند و از طرف دیگر داده‌های اشتغال به دلیل افزایش موارد ابتلا و محدودیت‌های ایجاد شده بر فعالیت‌های اقتصادی بازار کار روندی نزولی را طی کرد.

طبق آمارهای مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا تا روز پنجشنبه تعداد 6 میلیون آمریکایی اولین دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند یعنی کمتر از یک سوم تعداد کسانی که از قبل پیش‌بینی می‌‎شد. پیش‌بینی‌ها از تزریق 21 میلیون دوز واکسن کرونا تا این تاریخ خبر داده بودند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها