کد خبر 101362

مؤسسه «وودمکنزی» پیش‌بینی کرده قیمت سرب در سال 2021 با توجه به افزایش عرضه این فلز در جهان زیر 1900 دلار در هر تن خواهد بود و تحلیل‌گران «فوکوس ایکونومیکز» نیز روند نزولی نسبت به قیمت‌های کنونی را پیش‌بینی کرده‌اند.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، سرب سال 2020 را با معامله هر تن 1903 دلار در بورس فلزات لندن آغاز کرد که مهمترین دلیل افزایش قیمت در ابتدای سال مرحله اول توافق تجاری آمریکا با چین بود که باعث رفع تعرفه‌های تجاری و خوشبینی نسبت به چشم‌انداز تجاری در جهان شده بود. شیوع ویروس کرونا تمامی فلزات اساسی از جمله سرب را تحت تاثیر قرار داد به طوری که قیمت هر تن سرب در تاریخ 25 مارس به 1589 دلار رسید.

تحلیل‌گران بازار سرب می‌گویند اگرچه با شروع قرنطینه بیشتر خودروها به پارکینگ‌ها رفتند اما استفاده از وسایل نقلیه برای تحویل انواع مختلف بار به بیمارستان‌ها، فروشگاه‌ها و ... افزایش یافت و ون‌ها نیز در تحویل خریدهای آنلاین مورد نیاز مردم فعال‌تر شدند. از طرفی باتری‌های صنعتی برای فعال نگه داشتن روند زندگی روزمره بسیار ضروری بودند به همین دلیل با اینکه حجم تجارت سرب بسیار کاهش یافت اما انبارها بسیار پر و فعال بودند به ویژه آنهایی که در کار تامین نیازهای روزمره مردم در بحبوحه قرنطینه قرار داشتند.

همچنین باتری‌های بسیاری از ایستگاه‌های ثابت برای تامین روشنایی بیمارستان‌ها، دیتاسنترها و شرکت‌های مخابراتی و سایر زیرساخت‌های حیاتی نقشی بسیار ضروری در شرایط کرونایی داشتند و به همین دلیل تقاضا برای باتری‌های سربی هم در راستای افزایش ظرفیت فعالیت و هم در راستای جایگزینی باتری های جدید با باتری‌های مستهلک، موتور تقاضا را روشن نگه داشته بود.

به همین دلیل تولید باتری بعد از تعطیلی در راستای پاسخگویی به تقاضای موجود از سر گرفته شد به طوری که در میانه آگوست در نتیجه افزایش تقاضا به هر تن 1994 دلار رسید. قیمت سرب بسیار بیشتر از آنچه تحلیل‌گران انتظار داشتند بازیافت شد و دوباره سقف‌های قبلی خود در ژانویه را پشت سر گذاشت. در نتیجه‌ی رفع محدودیت‌ها اگرچه تقاضا برای سرب و باتری سربی افزایش پیدا کرد اما نگرانی از عرضه کافی به دلیل تعطیلی بسیاری از تولیدکنندگان در نتیجه محدودیت‌ها به ویژه در آمریکای جنوبی افزایش یافت و روند قیمتی سرب به سرعت رو به افزایش گذاشت تا اینکه در انتهای نوامبر بالاترین نقطه قیمت سال را لمس کرد. در تاریخ 30 نوامبر قیمت هر تن سرب در بورس فلزات لندن به 2117 دلار رسید اما در ادامه از اوج قیمتی خود به تدریج با افزایش عرضه فاصله گرفت و سال 2020 را با قرار گرفتن در نقطه 1972 دلار به پایان رساند.

چشم‌انداز قیمت سرب در سال 2021

مؤسسه «وودمکنزی» پیش‌بینی کرده ریکاوری جهانی در سال 2021 ادامه‌دار خواهد بود اگرچه هنوز شک و تردیدهایی درباره میزان مصرف چین در سال 2021 وجود دارد. تقاضا برای باتری‌های تولید چین چه به عنوان استفاده اولیه و چه جابجایی باتری‌های کهنه و فرسوده با باتری‌های جدید قدرتمند خواهد بود اما طبق پیش‌بینی این امر بیشتر باعث افزایش صادرات چین خواهد بود تا مصرف داخلی در این کشور. این مؤسسه پیش‌بینی کرده است میزان استفاده از باتری‌های چینی در سال 2021 حدود 5 درصد افزایش خواهد یافت و برای بقیه جهان این میزان 4 درصد خواهد بود. این در حالی است که میزان مصرف باتری در سال 2020 افت 7 درصدی را تجربه کرد.

در بخش عرضه نیز »مکنزی» پیش‌بینی کرده بود تولید باتری تا دو سال آینده نمی‌تواند به دوران قبل از کرونا برسد اما عرضه ثانویه باتری افزایش خواهد یافت به طوری که در سال 2021 جهان با مازاد عرضه سرب روبرو خواهد شد. سرمای زیاد در آمریکا و اروپا آزمونی برای تولیدکنندگان سرب خواهد بود که آیا می‌توانند خود را با افزایش میزان تقاضا وفق دهند یا خیر.

پیش‌بینی «مکنزی» حاکی از این است قیمت سرب در جهان در سال 2021 به طور میانگین زیر 1900 دلار در هر تن خواهد بود. تحلیل‌گران «فوکوس ایکونومیکز» بر این عقیده هستند قیمت سرب بعد از روند رشد قیمتی خود احتمالا در طول سال 2021 از این اوج فاصله خواهد گرفت چرا که در حال حاضر قیمت‌ها بسیار بیشتر از وضعیت بنیادی سرب است. آنها عقیده دارند که قیمت هر تن سرب در سه ماهه چهارم سال 2021 در سطح 1890 دلار در هر تن و در سه ماهه چهارم سال 2022 نیز به 1956 دلار خواهد رسید.

صنعت بازیافت سرب که دو سوم تولید جهانی سرب را تشکیل می‌دهد به شدت وابسته به باتری‌های قراضه است اما در حال حاضر نمی‌تواند تاثیر زیادی بر عرضه سرب در جهان بگذارد. تحلیل‌گران می‌گویند حجم زیاد تقاضا برای جابجایی باتری‌های فرسوده با نوع جدید در دوران قرنطینه بدین معناست که وسایل نقلیه با باتری‌های جدید و قدرتمند وارد فصل سرما خواهند شد که این امر می‌تواند عرضه باتری‌های قراضه را با کاهش جدی مواجه کند و به همین دلیل افزایش عرضه و تقاضای سرب در جهان بسیار ناچیز خواهد بود.

انتهای گزارش

 

ارسال نظر

تازه ها