کد خبر 100452

بازارهای جهانی در شوک سویه جدید ویروس کرونا در انگلیس

بازارهای جهانی روز گذشته را در شوک خبر سویه جدید ویروس کرونا در انگلیس، سپری کردند و طلا، بیت کوین و نفت، معاملات‌شان را با روند نزولی و کاهشی پایان دادند.

به گزارش بااقتصاد، دو خبر جهانی نخستین روز معاملات هفته را تحت تأثیر قرارداد. ابتدا بازار در شوک خبر نوع جدید ویروس کرونا بود و بعدازآن خبر توافق دولت آمریکا بر بسته محرک‌ مالی این کشور منتشر شد.

افزایش بیش از ۱۰۰ واحد داوجونز

بازار سهام روز دوشنبه نوسانات زیادی داشت  پس‌ازآنکه نوع جدید ویروس کرونا در انگلیس باعث محدودیت‌های جدید و محدودیت‌های سفر شد ، سهام روندی کاهشی داشت اما بعدازآن که اعلام شد  رهبران کنگره در آمریکا در مورد بسته محرک 900 میلیارد دلاری توافق کردند برخی شاخص‌های سهام صعودی شدند.

 میانگین صنعتی داو جونز 114 واحد افزایش یافت و به 30293 واحد رسید ، از سوی دیگر شاخص اس‌اند‌پی۵۰۰ حدود ۰.۲ درصد افت و شاخص نزدک نیز 0.05درصد کاهش یافت.


لا خسارات خود را جبران کرد

قیمت‌های آتی طلا در معاملات ظهر روز دوشنبه در ایالات‌متحده روند ثابتی داشتند و پس از رسیدن به بالاترین حد خود در شش هفته گذشته ، توانستند ضررهای روزانه خود را جبران کرد. همچنین قیمت نقره با رشد خوبی روبرو شده و در روزی که گذشت به بالاترین سطح در سه ماه گذشته رسیده است. نگرانی‌هایی درباره نوع جدید کووید۱۹ میان سرمایه‌‌گذاران ایجادشده که به نظر می‌رسد امید برای آینده روشن اقتصاد جهانی کمرنگ شده است. معاملات آتی طلا تحویل در فوریه(بهمن) با 1.30 دلار کاهش به 1887.60 دلار رسید و نقره تحویل در مارس (فروردین) با 0.482 دلار افزایش با 26.51 دلار در هر اونس رسید.

طلا بفروشید، نخرید

در بازار نقدی نیز باوجودآنکه در میانه روز و پس از اعلام توافق برای بسته مالی طلا از 1900 دلار عبور کرد اما تعطیلی در لندن و بسته مرزها موجب شد بازار عقب‌نشینی کند برخی با اشاره به این‌که لندن یکی از مراکز مهم دادوستد طلا است سخت شدن حمل‌ونقل طلا را یکی از دلایل این اتفاق برمی‌شمارند.

در حال حاضر قیمت هر اونس طلای نقدی با کاهش کمتر از ۰.۵ درصد، ۱۸۷۶ دلار و ۲۰ سنت شده است. بر اساس گزارش اینوستینگ، سرمایه‌گذاران با توجه به روند کاهشی قیمت طلا در ساعت‌های گذشته، دست به فروش سرمایه طلای خود کرده‌اند و این سایت نیز فروش قوی را به سرمایه‌گذاران در این مدت پیشنهاد می‌کند.

چشم‌انتظار بازار بیت کوین برای روزهای آینده

بیت کوین نیز مانند بقیه شاخص‌ها روند کاهشی را در روزی که گذشت تجربه کرد. بیت‌کوین با کاهش بیش از هزار دلار، حدود ۴.۴۵ درصد از ارزش خود را از دست داد و به ۲۲ هزار و ۸۴۳ دلار رسید. سرمایه‌گذاران در این بازار واکنش خاصی نشان نداده‌اند و منتظر آرام شدن بقیه شاخص‌ها هستند.

سردرگمی بازار نفت

بلومبرگ به نقل از رهبران گروه اوپک پلاس، عربستان سعودی و روسیه گزارش داده است که اوپک پلاس اکنون با برنامه‌ریزی برای دیدارهای مکرر ، رویکرد عملی‌تری برای بازارهای جهانی نفت خواهد داشت.  عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی روز شنبه با الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه در ریاض دیدار داشتند و برای احیای بازار جهانی مذاکره کردند. همچنین معاون نخست‌وزیر روسیه، نواک پس از سفرش به عربستان، روز دوشنبه با بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در مسکو دیدار داشت. ایران برای برگشت به بازار نفت و افزایش صادرات در حال برنامه‌ریزی است از طرف دیگر اوپک برنامه محدودیت تولید را در دستور کار دارد. ایران خواهان آن است که مانند دوره برجام از کاهش تولید معاف شود و کشورهایی مانند عراق، روسیه و عربستان که با حذف ایران صادرات خود را افزایش داده‌اند از سهمیه صادرات خود بکاهند.بازار نفت همچنان سردرگم است و به نظر می‌رسد منتظر تصمیم قطعی و عملی کشورهای صادرکننده نفت است.

قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت با کاهش ۲.۶۷ درصد به قیمت ۴۷ دلار و ۷۹ سنت رسید. نفت برنت نیز با کاهش ۲.۶۴ درصد با قیمت ۵۰ دلار و ۸۸ سنت در بازار به فروش رسید./ اقتصاد نیوز

 

ارسال نظر

تازه ها