کد خبر 100216

بازارهای سهام آسیا در نتیجه تحریم شرکت‌های چینی به ویژه بزرگترین شرکت تولید نیمه هادی این کشور کار خود را در آخرین روز هفته با افت به پایان رساندند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، خبرگزاری رویترز گزارش داد که دولت آمریکا قصد دارد تعدادی از شرکت‌های چینی را در لیست سیاه تجاری خود قرار دهد که در میان آنها بزرگترین شرکت تولید نیمه‌هادی چین یعنی SMIC قرار دارد. دولت آمریکا قصد دارد حدود 80 شرکت را در لیست سیاه تجاری قرار دهد که بیشترین آنها شرکت‌های چینی هستند. دولت ترامپ در روزهای انتهای خود همچنان بر تحریم کشورها اصرار دارد و باید دید که آیا جو بایدن هم به این تحریم‌ها پایبند خواهد بود یا خیر.

این تحریم‌ها باعث افت بازارهای سهام آسیا در معاملات امروز جمعه و در آخرین روز هفته شد اگرچه چشم‌انداز سهام به دلیل احتمال تصویب بسته محرک مالی 900 میلیارد دلاری در آمریکا همچنان مثبت است.

قیمت سهام شرکت SMIC در بورس هنگ‌کنگ در حال حاضر با افت بیش از 5 درصدی مواجه است و شاخص بورس شانگهای چین نیز امروز نزولی بود و از قله تاریخی خود اندکی عقب‌نشینی کرد.

شاخص MSCI آسیا – پاسیفیک به غیر از ژاپن حدود 0/6 درصد افت کرده و شاخص‌های بورس چین نیز در این میان افت 0/4 درصدی را ثبت کرده‌اند. این د حالی است که شاخص نیککی ژاپن نیز با کاهش 0/2 درصدی روبرو شده است.

همچنین بازارهای سهام اروپا نیز در ساعات ابتدایی فعالیت خود افت 0/45 درصدی را تجریه کرده‌اند و شاخص فوتسی لندن با نزدیک شدن به پایان مذاکرات بریگزیت نیز 0/3 درصد کاهش یافته است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها