کد خبر 100213

قیمت جهانی مس در نتیجه کاهش شدید موجودی انبارها و همچنین تقویت روزافزون تقاضای چین و کاهش شدید شاخص دلار همچنان در حال افزایش است و در آستانه 8 هزار دلار در هر تن قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، آمار ترکیبی بورسهای لندن، شانگهای و آمریکا نشان می‌دهد که موجودی انبارهای مس این مجموعه در محدوده کمترین سطح ۶ ساله و معادل ۳۰۰ هزار تن است و تقاضای مس قدرتمند بوده و انبارها نزولی است. این موضوع یکی از عوامل محرک رشد بیشتر قیمت مس جهانی است. از طرف دیگر تقاضای مس چین و نیز کاهش شدید شاخص دلار نیز به این روند شتاب قیمت جهانی افزوده است.

در ایران بررسی روند 3 ساله فروش ملی صنایع مس ایران به دلار نشان می‌دهد که سهامداران فملی بایستی هنوز در انتظار جهش فروش این شرکت ناشی از رشد قیمتهای جهانی باشند

آمار نشان از فروش 2300 میلیارد تومانی داخلی و 65 میلیون دلاری (صادرات) در 2 هفته ابتدایی ماه جاری (آذر) دارد و ادامه این روند با توجه به رشد قیمتهای جهانی، میتواند به معنی فروش 4500 میلیارد تومانی «فملی» در ماه جاری باشد (180 میلیون دلار) که در صورت ثبت نهایی، رشد 29 درصدی نسبت به ماه گذشته داشته و خبر خوبی برای این شرکت‌های تولیدکننده مس ایران خواهد بود.

منبع: کامودیتی

 

ارسال نظر

تازه ها