کد خبر 100090

با خبر رسمی شدن ریاست جمهوری بایدن در آمریکا ثبات به بازارهای جهانی برگشت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  به نقل از رویترز، در معاملات امروز بورس‌های جهانی شاهد ثبات نسبی در بازارها بوده‌ایم؛ چراکه افزایش مبتلایان به کرونا، تاثیر مثبت ایجاد شده از تولید واکسن را خنثی کرد. 

از سوی دیگر اعمال محدودیت‌های کرونایی چند روز مانده به تعطیلات کریسمس در بسیاری از کشورهای جهان از رشد بازارهای مالی با وجود خوش‌بینی نسبت به روند بهبود اوضاع برای سال آینده جلوگیری کرد.

شاخص MSCI جهانی که بورس 49 کشور را در مجموعه خود دارد، علی رغم آنکه در بازارهای آسیایی شاهد منفی بودن شاخص‌های بورس بودیم، اما تقریبا ثابت بود، دلیل آن هم این بود که بورس‌های اروپایی کمی رشد را به ثبت رساندند.

تعداد قربانیان کرونا در آمریکا طی شب گذشته از 300 هزار نفر عبور کرد و این در حالی است که آمریکا به عنوان کشوری که بیشترین آسیب را از شیوع کرونا دیده، و این در حالی است که آمریکا روند توزیع و تزریق واکسن کرونا را آغاز کرده است.

در اروپا هم شاهد اعمال محدودیت‌های بیشتر کرونایی در لندن هستیم، در دیگر کشورها هم از ایتالیا و فرانسه گرفته تا هلند، همه دولت‌ها می‌خواهند در زمان تعطیلات کریسمس محدودیت‌های بیشتری اعمال کند و البته آلمان دو روز پیش اجرای این محدودیت‌ها را کلید زد.

آرم پتیمزاف، کارشناس موسسه AFS می‌گوید: روند افزایش مبتلایان به کرونا در اروپا در حال شتاب گرفتن است و در هر صورت اکثر کشورهای اروپایی حداقل تا اواسط ماه ژانویه محدودیت‌های کرونایی را تشدید خواهند کرد. 

در سه ماهه چهارم سال جاری هم شاهد عملکرد ضعیف اقتصادی خواهیم بود و این مسئله نباید کسی را شگفت‌زده کند. اکثر بورس‌های آسیایی در معاملات امروز منفی بودند و گسترده‌ترین شاخص MSTI اسیا ـ اقیانوسیه خارج از ژاپن 0.4 درصد ریخت. البته شرکت‌های پرطرفدار  چینی 0.2 درصد رشد کردند. 

در کنار تولید واکسن کرونا، پیروزی بایدن که از قضا گزینه مطلوب بازارهای مالی بود، باعث شد تا هفته‌های گذشته شاهد رشد بورس‌های بین‌المللی باشیم./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها