کد خبر 94177

وزیر انرژی ترکیه اعلام کرد به دنبال کشف بزرگترین میدان گازی در دریای سیاه وابستگی به واردات گاز به سه کشور روسیه، ایران و آذربایجان کاهش چشمگیر خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، فاتح دونمز، وزیر انرژی ترکیه گفت این کشور انتظار دارد به دنبال کشف منبع عظیم گاز طبیعی در دریای سیاه و اکتشافات دیگر که در مناطق در حال بررسی است، وارداتش در بخش انرژی به میزان چشمگیری کاهش یابد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، اکتشاف میدان گازی 320 میلیارد مترمکعبی (11.3 تریلیون فوت مکعبی) را در روز جمعه اعلام کرد و گفت که می تواند به زودی تا سال 2023 به بهره برداری برسد.

وی تاکید کرد ترکیه مصمم است تا به صادرکننده خالص انرژی تبدیل شود.

درصورتی که استخراج این گاز به صرف باشد، می تواند وابستگی ترکیه به روسیه، ایران و آذربایجان برای واردات انرژی را که در سال گذشته 41 میلیارد دلار برای آنکارا هزینه داشته است، از بین ببرد.

هرگونه کاهش واردات انرژی ترکیه می تواند، دارایی های دولت را افزایش دهد و به کم کردن کسری بودجه کنونی که ارزش لیر را به پایین ترین رقم در برابر دلار رسانده است.

دونمز به خبرنگاران گفت: «با توجه به این اکتشافات، ما کاهش شدید در واردات را انتظار داریم. ما زمینه را برای شهروندان خود فراهم کرده ایم که از گاز طبیعی با هزینه های اقتصادی بیشتری استفاده کنند.»

«ما می‌توانیم بگوییم که این گاز که ما خودمان تولید می‌کنیم، اقتصادی‌تر از گازی که ما وارد می‌کنیم خواهد بود...کاهش قیمت‌ها در جایی که محصول فراوان است، اجتناب‌ناپذیر است.»

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها