کد خبر 90582

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در پاسخ به "با اقتصاد" اعلام گرد

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه به برخی ادارات دولتی بابت بالا بودن مصرف آب شرب اخطارهایی داده شده و استانداری تهران نیز در جریان این اخطارها قرار دارد گفت: محاسبه و دریافت تبصره 3 در قبوض آب امسال نیز بر اساس نرخ تورم افزایش می یابد.

به گزارش خبرنگار"با اقتصاد" محمد رضا بختیاری در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال خبرنگار" با اقتصاد" که با توجه به رشد مصرف آب در تهران آیا ادارات دولتی نیز مشمول اخطار شده اند؟ گفت: شیوع ویروس کرونا از یکسو و افزایش دما در روزهای اخیر از سوی دیگر، موجب شده که مصرف آب در تهران با افزایش ۲۵ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به سه میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب در روز برسد و با توجه به ادامه روند افزایش دما پیش بینی می‌شود این میزان مصرف در روزهای پیش رو به ۴ میلیون متر مکعب در روز برسد که مصرفی بی سابقه است.

وی با اشاره به اینکه  این میزان مصرف در تهران به این معنی است که روزانه 1.3 برابر آب دریاچه چیتگر در پایتخت آب مصرف می‌شود تاکید کرد: در نامه ای که به استانداری ارائه شده است در آن تاکید شده که تامین آب شرب تهران با این وضعیت مصرف سخت خواهد شد. بنابراین درخواست ما از دستگاههای دولتی این است که که 20 درصد مصرف آب خود را کاهش دهند. 

بختیاری تاکید کرد: برخی از ادارات دولتی در مصرف آب شرب دقت کافی را دارند اما برخی ادارات نیز رعایت نمی کنند به همین دلیل اخطارهایی به این ادارات دولتی دادیم که مصرف آب شرب آنها بالا است. این نامه ها با اطلاع استانداری تهران بوده است.

وی افزود: در همین راستا از مردم تهران می‌خواهیم که در مصرف آب صرفه جویی کنند و در این روزها که گرما و کرونا دست به دست هم داده اند تا مصرف آب افزایش یابد صرفه جویی را فراموش نکنند البته این به این معنا نیست که مصرف نداشته باشیم بلکه از مردم می‌خواهیم که به اندازه مصرف کنند.

به گفته وی، امسال وضعیت بارندگی مناسب بود و در تهران با ۴۵۲ میلیمتر بارندگی افزایش ۱۷ درصدی نسبت به سال قبل تجربه شد، اما با افزایش بی سابقه مصرف آب سدهای پنج گانه استان تهران نسبت به سال قبل کاهش ۸۵ میلیون متر مکعبی را تجربه کرده است.مدیر عامل آب و فاضلاب تهران اضافه کرد: آب تهران بالاترین کیفیت را دارد و بالاترین میزان کلر برای تصفیه را به تهران تزریق می‌شود و این به این دلیل است که سلامت مردم در اولویت قرار دارد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار " با اقتصاد" مبنی بر اینکه یکی از دلایل رشد مصرف آب ارزان بودن قیمت آب است اما چون دولت مجاز به افزایش قیمت آب بیش از 7 درصد نیست گزینه ای را سالهاست در قبوض آب با عنوان "تبصره 3" اجرا می کند. سوال این است که آیا امسال این تبصره 3 افزایش خواهد یافت؟ اظهار داشت: تبصره 3 در قبوض آب سال گذشته برای مناطق پایین شهر ماهانه 1000 تومان و برای بالای شهر ماهانه 2 هزار تومان محاسبه می شد. اما امسال با یک درصد تورم که بانک مرکزی آنرا اعلام خواهد کرد بر این تبصره 3 اضافه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار " با اقتصاد" به استناد مفاد تبصره ۳ ماده واحده قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، مبالغی با عنوان این تبصره از تمامی مشترکان کاربری‌های خانگی و غیر خانگی با توجه به میزان مصرف آب دریافت می شود. تبصره 3 سالهاست که با هدف پیشگیری از مصرف آب زیاد سالهاست که اجرا می شود.

بختیاری گفت: در استان تهران نه تنها ویروس کرونا در آب شرب وجود ندارد که حتی بر اساس آخرین آزمایش‌های انجام شده در فاضلاب خام استان تهران هم اثری از ویروس کرونا نیست.

وی افزود: علیرغم این حجم از مصرف آب تاکنون قطعی آب بواسطه نبود آب در تهران نداشتیم و برخی قطعی‌ها هم به دلیل اتفاقاتی بوده که در شبکه آبرسانی رخ داده است.

بختیاری اضافه کرد: با ادغام شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی که اخیرا صورت گرفته است این امکان فراهم شده که امکانات بخش شهری در اختیار روستاها قرار گیرد و بر کیفیت آب مصرفی روستاها نیز افزوده شود و مشکل کم آبی که در برخی روستاها وجود دارد برطرف شود.

مدیر عامل آب و فاضلاب تهران با اشاره به اجرای طرح فاضلاب تهران گفت: ۷۸ درصد طرح فاضلاب تهران اجرایی شده و با حل شدن مشکل انطباق تصفیه خانه‌ها و برخی نقاط اتصال این طرح بزودی تکمیل می‌شود و بر اساس تفاهم نامه امضا شده با شهرداری تهران، مقرر شد تا ۲۵ سال از آب فاضلابی تهران در اختیار شهرداری قرار گیرد و در ازای آن شهرداری نیز بحث زمین مورد نیاز و همچنین حفاری فاضلاب تهران را عهده دار شود

انتهای خبر 

ارسال نظر

تازه ها