کد خبر 90096

معاون آب و آبفای وزیر نیرو

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به وجود 320 هزار فقره چاه غیر مجاز در کشور و اینکه امسال تاکنون 10 هزار فقره از این چاه‌ها مسدود شده گفت: ایران وارد کننده آب نخواهد شد

به‌گزارش با اقتصاد، «قاسم تقی‌زاده خامسی» روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با تاکید بر عزم وزارت نیرو برای ساماندهی چاه‌های غیرمجاز کشور اعلام و خاطرنشان کرد:  116 هزار مورد از چاه‌های غیرمجاز زیر 20 متر است و آب زیادی مصرف نمی‌کنند، باید به سراغ چاه‌های غیرمجاز پر مصرف برویم.

وی ادامه داد: حدود 30 هزار حلقه از این تعداد چاه غیرمجاز، پرمصرف است که باید با همکاری جهاد کشاورزی و جلب مشارکت کشاورزان اقدام جدی در این باره انجام دهیم.

تقی‌زاده خامسی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ایران وارد کننده آب خواهد شد، گفت: ایران وارد کننده آب نخواهد شد؛ چرا که با بهره‌وری بالا برای این جمعیت آب داریم و مدیریت منابع آب باید بر اساس اقلیم خشک و نیمه خشک برنامه‌ریزی شود.

مطالعه پنجاه سد برای گردشگری

تقی‌زاده خامسی همچنین درباره گردشگری سدها اظهار داشت: مطالعه حدود 50 سد در اغلب استان‌های کشور که شرایط گردشگری دارند آغاز که برای برخی فراخوان صادر شده و فراخوان برخی دیگر هم صادر می‌شود.

وی افزود: امیدواریم تا دو ماه آینده فراخوان کلی هم حداقل برای 30 سد صادر شود.

معاون وزیر نیرو سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری سدها را بسیار اقتصادی و فضای سدهای کشور را بی نظیر عنوان کرد و گفت: تا پایان مرداد به صورت عموم و احتمالا در صورت کاهش شرایط اضطراری کرونا، نمایشگاهی برگزار و در آن از سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این حوزه دعوت می‌کنیم.

وی دوره مطالعاتی در این حوزه را یک سال اعلام و از تمامی سرمایه‌گذاران در این بخش دعوت به شرکت در فراخوان کرد.

تقی‌زاده خامسی گفت:‌ این کار ملاحظاتی دارد که باید رعایت شود. در مقطع خوبی هستیم و قطعا سود خواهد داشت.

وی همچنین درباره اقتصاد آب ، از آن به عنوان مساله‌ای بسیار جدی در حوزه آب و آبفا نام برد و گفت:‌ اکنون در برخی نقاط کشور که آب را شیرین می‌کنیم از تولید کننده حتی تا 10 هزار تومان آب را می‌خریم. در کشور قیمت تمام شده آب به طور متوسط دو برابر قبوضی است که صادر می کنیم.

تقی‌زاده خامسی همچنین با اشاره به پرداخت یارانه برای بخش آب اظهار داشت:‌ این یارانه را دولت پرداخت می‌کند و معتقدیم اگر قرار است یارانه‌ای هم پرداخت شود بهتر است قیمت تمام شده را به مردم اطلاع رسانی کنیم که این کار در صرفه جویی اثرگذار خواهد بود.

وی یادآوری کرد:‌ قیمت آب در بخش کشاورزی تقریبا" رایگان است و یکی از دلایلی که در این بخش آب با راندمان پایین استفاده می شود ابعاد اقتصادی آب است.

تقی‌زاده خامسی درباره تغییرات ساختاری بخش آب هم گفت:‌ چند هدف را در این چارچوب دنبال می کردیم؛ از جمله یکپارچه‌سازی آبفای شهری و روستایی که در تمام استان ها این اتفاق افتاد و در این‌ها شرکتی به نام آبفای استان داریم. بر این اساس، حدود 9 هزار پست از آبفای روستای کاهش یافت.

وی افزود: این یکپارچگی حسن‌های زیادی دارد اما مهمترینش، این است که قدرت کارشناسی و اقتصادی شرکت‌های شهری به قسمت روستایی کمک می‌کند که در دو سه ماه گذشته، طبق برآوردها یکپارچه سازی اثرگذار بود.

معاون وزیر نیرو در خصوص تغییر ساختار آب کشور گفت: معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، با حفظ سمت، به عنوان مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور منصوب خواهد شد و این مصوبه در راستای همگرایی بیشتر نسبت به ساختار موجود است.

تقی‌زاده خامسی درباره آبرسانی به غیزانیه هم گفت: این بخش 85 روستا دارد که برای این روستاها، از دو سال پیش مجتمع آبرسانی تعریف شده است. اینها قبلا شبکه آبرسانی داشتند اما چون قدیمی بود کیفیت خود را از دست داده و در جاهایی پرت آب آن بالا بود.

وی ادامه داد:  وزارت نیرو تصمیم به ایجاد خط جدیدی به طول 25 کیلومتر گرفت که این کار در مدت یک، دو و سه ماه انجام نمی شود. با اعتراض مردم، وزارت نیرو کار را تسریع کرد و قرار است در سه فاز یک ماهه این کار انجام شود .

معاون وزیر نیرو افزود: بخش اول در  خرداد ماه برای 37 روستای این بخش انجام شد، در ماه‌های تیر، مرداد و نیمه شهریور هم عملیات آبرسانی به تمامی 85 روستا و دسترسی آنها به آب پایدار انجام می شود، همچنین وی اعتبار این کار را در مجموع 190 میلیارد تومان اعلام کرد.

تقی‌زاده خامسی همچنین از سفر یک هیئت از افغانستان در روز یکشنبه به ایران خبر داد و گفت:‌ در این هیئت مسئولان وزارت آب و برق کشور افغانستان حضور دارند که بعد از ظهر با آنها قرار دارم تا در مورد مسایل آبی صحبت کنیم.

وی افزود:‌ در این ارتباط تاکنون پیشرفت ها و تصمیمات خوبی از جمله نقشه‌برداری‌ها صورت گرفته است. در خصوص مسائل زیست محیطی هم کارهایی انجام شده که امید است زودتر به نتیجه برسد.

 

ارسال نظر

تازه ها