کد خبر 86621

نوسان شدید نفت در هفته گذشته

قیمت نفت در هفته پر نوسان گذشته با وجودی که تا 16 دلار نیز پایین آمده بود با رشد 23 درصدی به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت نفت در معاملات هفته گذشته اگرچه با نوسان همراه بود اما در نهایت با افزایش به کار خود پایان داد تا با قیمت‌های مثبت و امید به موثر بودن توافق کاهش تولید وارد ماه جدید میلادی شود.

قیمت نفت در هفته گذشته اگرچه تحت تاثیر ادامه شیوع کرونا و رکود اقتصاد جهانی تحت فشار بود اما ارائه مشوق‌های دولتی از سوی آمریکا برای نفت مازاد تولیدکنندگان این کشور و همچنین کاهش محدودیت‌های قرنطینه در کشورهای اروپایی باعث شد تا قیمت نفت با رشد همراه شود.

با این حال هفته گذشته برای طلای سیاه هفته پر نوسانی بود و حتی در روزهایی قیمت نفت با افت 16 درصدی در هر بشکه نیز رو به رو شد. تا آنجا که قیمت نفت برنت تا حدود 16 دلار در هر بشکه نیز پایین آمد.

اما عوامل موثر بر تقویت قیمت نفت باعث شد تا قیمت‌های پایین ماندگار نباشد و نفت با ارقام مثبت ماه آوریل را به انتها برساند.

بر این اساس،‌ قیمت نفت برنت از 21  دلار و ۴۴ سنت در آغاز معاملات روز دوشنبه به 26 دلار و 44 سنت رسید که نشان از رشدی 23 درصدی در هفته‌ای که گذشت دارد.

نفت شاخص آمریکا نیز 16 درصد گران شد و از ۱۶ دلار و ۹۴ سنت به 19 دلار و 69 سنت رسید.

اگرچه با کاهش محدودیت‌ها و همچنین آغاز توافق کاهش تولید اوپک پلاس،‌ مازاد عرضه در بازارهای جهانی کاهش خواهد داشت اما حجم ذخیره‌سازی‌ها در جهان آنچنان افزایش یافته که نمی‌توان انتظار تقویت قیمت‌ها در کوتاه‌مدت را داشت.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها