کد خبر 84302

با اعلام خبرگزاری دولتی عربستان سعودی

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی اعلام کرد دولت این کشور قصد دارد که از ماه آینده به دلیل کاهش تقاضای داخلی صادرات خود را 600 هزار بشکه در روز افزایش دهد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، خبرگزاری رسمی عربستان (واس) به نقل از منابع آگاه در وزارت انرژی این کشور گزارش داده است که ریاض قصد دارد از ماه مه میلادی (اردیبهشت) روزانه ۶۰۰ هزار بشکه بر صادرات نفت خود بیافزاید تا بدین ترتیب مجموع صادرات عربستان به ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

واس افزود که تصمیم مقامات سعودی برای افزایش صادرات نفت به دلیل جایگزینی گاز طبیعی به جای نفت برای تولید برق در این کشور و همچنین کاهش تقاضای داخلی به دلیل کاهش حمل و نقل پس از شیوع کرونا، گرفته شده است.

عربستان در حالی  برای افزایش صادرات نفتی خود تلاش می کند که قیمت نفت امروز (دوشنبه) پس از فروپاشی سایر بازارهای مالی و بدتر شدن بحران شیوع ویروس کرونا در روزهای آخر هفته سقوط کرد تا پایین‌ترین سطح خود را در ۱۷ سال گذشته ثبت کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قیمت نفت غرب تکزاس در ایالات متحده ۵.۳ درصد کاهش یافت تا هر بشکه این نفت به ۲۰ دلار برسد در حالی که هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۶.۵ درصد کاهش به ۲۳ دلار رسید که پایین قیمت پس از سال ۲۰۰۳ بوده است.

فروپاشی بازارهای نفتی از هفته های قبل وهمزمان با شیوع ویورس کرونا و اقدام دولت های سراسر جهان در ایجاد محدودیت های مسافرتی و فراخوان مردم به قرنطینه برای مهار ویروس کرونا شروع شده است.

تولیدکنندگان عمده نفت مانند عربستان سعودی و روسیه نیز پس از شکست آخرین نشست اوپک برای تمدید توافق کاهش تولید نفت، همچنان در حال جنگ بر سر قیمت نفت هستند و این موضوع منجر به افزایش ذخایر و به تبع آن افت قیمت ها شده است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها