کد خبر 7588

اخبار انرژی

شنیده ها در کنفرانس هفته نفت، لندن حاکی از این است که بازار نفت به نقاط تعادل نزدیک شده و در ماههای آینده سال 2018 عرضه و تقاضای آن برابر می شود.

به گزارش پایگاه خبری" بااقتصاد"، چند منبع خبری شرکت کننده در کنفرانس هفته نفت که دیروز (سه شنبه) در لندن برگزار شد به شرط محفوظ ماندن نامشان به پایگاه خبری بلومبرگ آمریکا اعلام کردند: پس از حدود چهار سال مازاد عرضه نفت در بازارها که کاهش شدید قیمت نفت را به دنبال داشت، سرانجام امسال میان عرضه و تقاضای نفت تعادل برقرار خواهد شد.
بلومبرگ نوشت، اکنون علائم کاهش عرضه نفت در بازارها کاملا مشهود است، قیمت نفت برنت دریای شمال به بیش از 70 دلار در هر بشکه رسیده و افت موجودی انبارهای نفت در کشورهای توسعه یافته به بیشترین میزان در 6 سال گذشته رسیده است. 
این پایگاه خبری اضافه کرد، با وجود آنکه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موفق به بازگرداندن تعادل به بازار نفت شد، اما عربستان همچنان مایل به ادامه همکاری برای کاهش تولید است. 
«سهیل المزروعی» وزیر انرژی امارات متحده عربی عصر دیروز در کنفرانس هفته نفت در لندن گفت: ما در سال 2017 شاهد اتفاق در خور توجهی بودیم، بازار آشفته نفت رو به سامان رفت و قیمت های نفت به سطوح مناسب تری صعود کردند.
وی افزود: در ماه های آینده سال 2018 بار دگر تعادل در بازارهای نفت برمی گردد و عرضه با تقاضا برابر می شود.
به گفته «محمد بارکیندو» دبیرکل اوپک، این سازمان و روسیه در کاهش سطح تولید نفت حتی در حال عبور از هدف قبلی 1.8 میلیون بشکه در روز که کاهش قابل توجهی در عرضه نفت است، هستند. 
برخی تخمین ها نیز نشان می دهند که موجودی انبارهای نفت نیز به میانگین های قبلی برگشته است اما اوپک علامتی دال بر افزایش سطح تولید نشان نمی دهد زیرا عربستان خواهان افزایش بیشتر قیمت های نفت است.
بارکیندو پیش از این نیز تاکید کرده بود که روسیه قول داده است از توافق با اوپک برای محدود کردن تولید نفت خارج نمی شود، حتی اگر سطح قیمت ها افزایش یابد.
 اوپک در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه ) 1395 خود در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند. 
براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢00 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد. 
ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند.
14 کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی، گابن، ایران،عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو اوپک هستند. 
اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد. 
این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند. 
توافق کاهش تولید تا پایان سال 2018 تمدید شده است و همه کشورهای عضو موظف به تبعیت از آن هستند.

منبع : ایرنا 

 

ارسال نظر

تازه ها