کد خبر 55609

یک شرکت ردیابی نفتکش ها روز پنجشنبه اعلام کرد، ایران در ماه ژوئن (خرداد ۵۷۳ هزار تن گاز مایع (LNG) صادر کرده است که نسبت به ماه پیش از آن ۳۱ درصد و نسبت به سال گذشته ۴۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،   به گزارش شرکت کپلر، تقریباً صادرات گاز مایع ایران راهی چین شده و تنها ۹ هزار تن در ماه گذشته به دیگر کشورها فروخته شده است. این در حالی است که طبق گزارش شرکت کپلر ایران در سال گذشته تنها دو سوم از گاز مایع خود را به چین صادر می کرده است.

پس از نفت و تولیدات پتروشیمی، گاز طبیعی سومین صادرات بزرگ ایران به حساب می‌آید.

براساس گزارش شرکت کپلر، میزان صادرات گاز طبیعی ایران از ماه آگوست (شهریور) سال ۲۰۱۸ تا کنون افزایش یافته است.

گزارش شرکت ردیابی نفتکش‌های کپلر در حالی منتشر می‌شود که تارنمای نشریه «پولیتیکو» امروز (چهارشنبه) به نقل از مقامات آمریکایی نوشت: «برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در حال بررسی اعطای معافیت به چین برای ادامه واردات نفت از ایران است.

در صورت پذیرش این معافیت، چین مجدداً می‌تواند به واردات نفت از ایران ادامه دهد.

مقامات آمریکایی به پولیتیکو گفته‌اند، وزارت خارجه آمریکا در حال بررسی توافقنامه‌ای است که بر اساس آن چین می‌تواند به واردات نفت از ایران ادامه دهد و شرکت نفتی «سینوپک» چین در قبال پرداخت هزینه نفت در یکی از میدان‌های نفتی ایران سرمایه گذاری کند.

پولیتیکو خاطر نشان کرد: این توافق‌های در مکاتبات رسمی میان وزارت خارجه آمریکا با شرکت «سینوپک» چین صورت گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران یکسال پس از آنکه آمریکا توافق هسته‌ای را نقض کرد و بطور یکانبه از این سند بین‌المللی خارج شد و در پی آن تحریم‌ها را علیه تهران بازگرداند، ماه گذشته اعلام کرد که در دو گام تعیین شده سطح تعهدات هسته‌ای در توافق برجام را کاهش خواهد داد./ایرنا

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها