کد خبر 52266

قیمت سبد نفتی اوپک به 67.10 دلار در هر بشکه کاهش یافت که از بالاترین قیمت این نوع نفت در سال جاری 6.94 دلار کمتر است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان پنج شنبه گذشته با 65 سنت کاهش 67.10 دلار در هر بشکه فروخته شد.

سبد نفتی اوپک روز چهارشنبه 29 می (8 خرداد) 67.75 دلار در هر بشکه معامله شده بود.

به این ترتیب، قیمت سبد نفتی اوپک از بالاترین قیمت این نوع نفت که در 25 آوریل رقم خورد 6.94 دلار فاصله گرفته است.

رکود سبد نفتی اوپک در سال 2019 در 11 آوریل به 74.04 دلار در هر بشکه رسیده بود. کمترین قیمت سبد نفتی اوپک نیز به دوم ژانویه (12 دی) بازمی‌گردد.

سبد نفتی اوپک سال 2019 را با 52.14 دلار در هر بشکه آغاز کرد که پایین‌ترین قیمت این نوع نفت از ابتدای سال جدید به شمار می‌رود.

دلیل اصلی کاهش قیمت نفت محسوس‌تر شدن اثرات جنگ اقتصادی بین چین و آمریکاست. از طرف دیگر تولید نفت آمریکا نیز در حال نزدیک شدن به بیشینه خود است.(جزئیات بیشتر)

در عین حال، تهدید اعمال تعرفه از سوی ترامپ بر واردات کالا از مکزیک به عنوان یک شرکت کلیدی تجاری آمریکا و یک تامین‌کننده بزرگ نفت، بر آتش تنش‌های تجاری در جهان افزوده و این عامل نیز دلیل دیگری برای کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی عنوان شده است. بطوری‌که قیمت این کالای اساسی در روز جمعه بیش از 3 درصد افت کرد و بیشترین کاهش ماهانه در 6 ماه گذشته را ثبت کرد.

در روز جمعه، هر بشکه نفت برنت با 3.34 دلار کاهش 61.99 دلار فروخته شد. نفت خام آمریکا نیز با 3.09 دلار کاهش 53.50 دلار معامله شد.

نفت برنت طی ماه می 11 درصد و نفت خام آمریکا 16 درصد کاهش قیمت را ثبت کردند که بیشترین کاهش ماهانه از ماه نوامبر به شمار می‌رود.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت سنگین ایران، نفت سبک عربستان، نفت سبک بصره عراق، نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات، مارین قطر، مِرِی ونزوئلا، گیراسول آنگولا، رابی لایت گابن، نفت دجنو کنگو و نفت زفیرو گینه است./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها