کد خبر 40810

با کاهش تولید اوپک

قیمت جهانی نفت در نتیجه دو عامل اصلی کاهش تولید اوپک و همچنین تحریم نفتی ونزوئلا توسط آمریکا یک درصد افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، قیمت جهانی نفت روز چهارشنبه بعد از اعلام اوپک مبنی برکاهش تولید نفت خود در ماه ژانویه و همچنین عامل تحریم نفتی ونزوئلا توسط آمریکا حدود 1 درصد افزایش یافت.

قیمت نفت آتی WTI آمریکا روز چهارشنبه به 53.70 دلار در هر بشکه رسید که افزایشی معادل 1.1 درصد است.

قیمت نفت برنت دریای شمال که پایه تعیین قیمت نفت بین‌المللی نیز به شمار می رود 1.1 درصد افزایش یافت و به هر بشکه 63 دلار و 11 سنت رسید.

«جفری هالی» تحلیل‌گر ارشد بازار در کارگزاری OANDA در سنگاپور گفت: «بعد از اینکه عربستان سعودی اعلام کرد که تولید نفت روزانه خود را 500 هزار بشکه کاهش داده است قیمت جهانی نفت افزایش یافت».

سازمان اوپک که عربستان سعودی تقریبا رهبری آن را برعهده دارد و بزرگترین تولیدکننده نفت جهان به شمار می‌رود روز سه‌شنبه اعلام کرد که تولید روزانه خود را 800 هزار بشکه در ماه ژانویه کاهش داده است و روزانه 30 میلیون و 810 هزار بشکه نفت تولید کرده است.

ونزوئلا یکی از دیگر از دلایل بالارفتن قیمت نفت است چرا که این کشور اکنون از بحران‌های متعدد سیاسی و اقتصادی رنج می‌برد و از طرف دیگر ایالات متحده آمریکا شرکت ملی نفت دولتی این کشور یعنی PDVSA را تحریم کرده است.

با وجود تحریم نفتی ونزوئلا توسط آمریکا و همچنین تنش‌های سیاسی بین دو کشور، پالایشگاه‌های آمریکایی بزرگترین خریداران نفت ونزوئلا محسوب می‌شوند.

بعد از اعلام تحریم نفتی آمریکا، ونزوئلا برخی از مشتریان خود را در آمریکا از دست داد.

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها